REKLAMA

Samorząd

Radni zbojkotowali sesję

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: Piotr Piotrowski

– Epidemia szaleje, a wójt i przewodniczący Rady Gminy zwołują nas na sesję! – żalą się „Regionalnej” radni z gminy Brzeźnica.

Sesję i obrady komisji zaplanowano na poniedziałek, 30 marca. Przyszli tylko przewodniczący Krzysztof Kosiński i jego zastępca Ryszard Szumiński. Czekali na resztę radnych z maseczkami, rękawiczkami i środkami do dezynfekcji, ale ci się nie zjawili.

– Uważam, że organizowanie sesji w czasach zarazy, dla około 20 osób, w małej, 30-metrowej salce, to głupota i narażanie ludzi na zarażenie się śmiercionośnym wirusem – mówi radny Maciej Jastrząb. I dodaje: – Przewodniczący musiał zorganizować sesję przed końcem marca, bo kończył się kwartał. Wedle ustawy, sesję zwołuje się przynajmniej raz na trzy miesiące. A ostatnia była w grudniu ubiegłego roku. Pytam się, dlaczego obrad nie można było zrobić w styczniu czy lutym.

Na sesję nie przyszedł m.in. radny Artur Jasiński.

– Każdy się obawia o swoje zdrowie. Uważam, że ta sesja nie była aż tak ważna, aby ją zwoływać akurat teraz, w czasach pandemii – kwituje.

Bo gonił ich termin

K. Kosiński tłumaczy, że musiał zwołać sesję przed końcem marca, bo jest zobowiązania do przeprowadzenia przynajmniej jednego posiedzenia na kwartał. Dodaje, że radni mieli zostać rozsadzeni po sali, z zachowaniem odstępów, a urzędnicy zadbali o wszystkie środki bezpieczeństwa.

– W tej sytuacji czekamy na decyzję rządu o organizacji sesji online, bo są pilne uchwały do przegłosowania, najlepiej jeszcze w kwietniu  – mówi przewodniczący rady. – Organizuję jak najmniej sesji, aby nie narażać gminy finansowo. Akurat gonił nas termin i nazbierało się tyle uchwał, że była taka konieczność.

– Na sesji mieliśmy ważne uchwały do przegłosowania – dodaje wójt gminy, Jerzy Adamowicz. – Najważniejsze były zmiany w budżecie, m.in. dotyczące wprowadzenia środków unijnych na remont świetlicy we Wrzesinach. Sesji nie było, więc stoimy z ogłoszeniem przetargu na to zadanie.

Na uchwalenie czeka m.in. program opieki nad bezdomnymi zwierzętami, uchwała w sprawie niewyrażenia zgody na wyodrębnienie w budżecie środków stanowiących fundusz sołecki czy określenie wysokości opłaty za korzystanie z wychowania przedszkolnego.

Dodajmy, że radni gminy mają płacone za udział w sesji – 297 zł od jednego posiedzenia.

Napisz komentarz »