REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Wracają do kraju

Opublikowano 03 kwietnia 2020, autor: mk

Ponad 35 tys. osób przekroczyło granicę w Olszynie od czasu wprowadzenia kontroli. A do bilansu nie wliczono kierowców ciężarówek! Granice będą zamknięte przynajmniej do 13 kwietnia.

Granice Polski są zamknięte od niedzieli, 15.03. Od piątku, 27.03., dotyczy to także pracujących w strefie przygranicznej. Tylko zawodowi kierowcy mogą przekraczać granicę bez narażania się na kwarantannę. We wtorek (31.03) przepisy o kwarantannie zaostrzono jeszcze bardziej. Teraz osoby, które zostają na nią skierowane, muszą zostać całkowicie odizolowane, a jeżeli zdecydują się przejść kwarantannę w domu, to razem z nimi będą musieli ją odbyć także pozostali domownicy.

Przedłużyli

Kontrole na polskiej granicy zostały przywrócone najpierw na 10 dni, do 26 marca, potem przedłużono je o kolejne 20 dni. Na mocy przepisów, które mają nam pomóc pokonać epidemię koronawirusa, do Polski nie mogą wjeżdżać obcokrajowcy bez prawa stałego pobytu w naszym kraju. Polacy wracający do kraju z wakacji lub pracy są poddawani przymusowej 14-dniowej kwarantannie. Za jej złamanie grozi kara 30 tys. zł. Na granicy odbywa się też kontrola sanitarna, wszystkim podróżnym mierzona jest temperatura. Gdy służby wykryją kogoś, kto może być zarażony koronawirusem, trafia na badania, podczas których robione są mu testy na obecność wirusa.

Prawdziwe tłumy

Pierwszego dnia ograniczeń (w niedzielę, 15.03.) granicę przekroczyły w Olszynie 1 tys. 183 osoby, z czego jedynie 400 na podstawie zaświadczenia o pracy w strefie przygranicznej. Aż 783 osoby zostały skierowane na kwarantannę. Wjazdu do Polski odmówiono 90 osobom.

– W statystykach prowadzonych przez straż graniczną nie są uwzględnieni kierowcy samochodów ciężarowych – informuje mjr Joanna Konieczniak, rzecznik prasowa Nadodrzańskiej Straży Granicznej. – Kierowcy samochodów ciężarowych przekraczają granicę na podstawie osobnych przepisów i nie są objęci kwarantanną – wyjaśnia.

W poniedziałek, 17.03., granicę przekroczyło już 3 tys. 613 osób, z czego 1 tys. 779 zostało skierowanych na kwarantannę. Z granicy zawrócono 128 obywateli innych krajów, w tym Niemców, Czechów, Litwinów i Ukraińców. Najwięcej osób przekroczyło granicę w czwartek, 19.03. Były to aż 7 tys. 732 osoby, z czego na kwarantannę skierowano jedynie 268 osób.

Rekord oczekiwania na przekroczenie granicy padł we wtorek, 17.03. Kierowcy czekali 23 godziny i stali w niemal 40-kilometrowym korku. Granicę tego dnia przekroczyło 4 tys. 15 osób, z czego 1 tys. 616 musiało udać się na kwarantannę. Z granicy zawrócono 80 obcokrajowców, którzy chcieli wjechać do Polski.

Zamknęli całkowicie

W piątek, 27.03., granice zostały zamknięte także dla osób mieszkających i pracujących w strefie przygranicznej. Przez pierwszy tydzień izolacji naszego kraju, do przekroczenia granicy wystarczyło im zaświadczenie od niemieckiego pracodawcy o zatrudnieniu. Rząd jednak zaostrzył przepisy, co do tego komu wolno bezproblemowo przekraczać granicę.

I tak w piątek, 27.03., przez Olszynę przejechało 1 tys. 146 osób, z czego 1 tys. 20 musi odbywać teraz kwarantannę. W sobotę, 28.03., liczba przekraczających granicę wzrosła do 1 tys. 247 osób, z czego 271 było zwolnionych z obowiązku kwarantanny. W niedzielę, 29.03., przez Olszynę wjechało do Polski 437 osób, a na 421 nałożono nakaz kwarantanny. W poniedziałek, 30.03., granicę przekroczyło 371 osób, z czego 78 było zwolnionych z obowiązku kwarantanny. W poniedziałek po raz pierwszy z granicy nie zawrócono żadnego obcokrajowca. 

Napisz komentarz »