REKLAMA

Gospodarka

Niepewne losy Hosso

Opublikowano 27 marca 2020, autor: bj

Mieli wkrótce wrócić na budowę galerii w Żarach, ale zatrzymała ich epidemia. Koronawirusa i zamkniętych sklepów.

Cisza na placu budowy centrum handlowego Hosso w Żarach u zbiegu ul. Artylerzystów i Broni Pancernej najwyraźniej przerwana nie zostanie. Pod koniec minionego tygodnia firma, która wykonywała prace, zabrała swój sprzęt. Jej pracownicy mówili dziennikarzowi „Regionalnej”, że gdyby mieli zapewnienie, że prace ruszą w ciągu miesiąca, to by z tym zaczekali. Ale nie mają takiej informacji, a nawet widoków w najbliższym czasie.

– Sprzęt trzeba było zabezpieczyć, bo pod naszą nieobecność mieliśmy włamania – mówi Mirosław Mańka, kierownik budowy.

Gdy do Hosso zwracamy się z pytaniem o inwestycję w Żarach, słyszymy: – W obecnej sytuacji największy problem mamy z działającymi galeriami. Z konieczności sprawę obiektów budowanych odkładamy na później – mówi Anna Hawrylik, dyrektor ds. komercjalizacji.

W obecnej sytuacji w galerach mogą działać tylko sklepy spożywcze, drogerie i apteki.

A miało być tak pięknie

Formalności co prawda trwają, ale czy zakończą się wznowieniem budowy, tego nikt nie chce potwierdzić.

Przypomnijmy. W pierwszej połowie lutego inwestor odwołał ekipę budowlańców, bo na nowo musiał złożyć dokumenty projektowe w żarskim starostwie. Chodziło o budynek, który ma dopiero powstać. Zaplanowany został tak, że miał przylegać do istniejącego budynku po dawnej farbiarni Dekory. Tyle że skrzydło przekracza granice działki. A całość stać ma na dwóch różnych działkach. Zatem właściciel musi załatwić 2 oddzielne pozwolenia na budowę. Zgodnie z nowym projektem jedna część budynku została oddzielona ścianą i będzie miała samodzielne wejście z zewnątrz. Inwestor zdecydował o przerwie w budowie na czas zakończenia formalności. Również w lutym Hosso obiecywało, że inwestycja będzie zrobiona z rozmachem. Miało się tu pojawić 4-salowe kino oraz fitness, do tego pizzeria, kebab i  restauracja japońska.

Do Starostwa Powiatowego w Żarach 18.03. wpłynęły dokumenty, których żądali urzędnicy, niezbędne do wydania pozwolenia na budowę. A konkretnie informacja, że firma ma zgodę miejskiego konserwatora zabytków na budowę obiektu handlowo-usługowego o pow. 2 tys. 375 mkw. (z powierzchnia sprzedaży 2 tys. mkw.), a także budowę miejsc postojowych i dróg wewnętrznych.

– Dłużej niż 2 miesiące wydanie decyzji nie zajmie. Ale czy my wrócimy tu do lipca? Jeśli tak, to zakończenie inwestycji i tak przesunie się na przyszły rok (pierwotnie miało to być pierwsze półrocze 2020 r. – przyt red.). Jeżeli nie wrócimy, to już chyba całkiem odpuszczą – słyszymy na zakończenie od budowlańców.

W naszym regionie firma Hosso ma swoje centra handlowe w Świebodzinie i Gubinie, gdzie mieści się Rossmann, Hebe, CCC, Smyk, 4F, Yes i Carrefour, Quiosque, Big Star, Vistula, 50 Style, Pepco.

Napisz komentarz »