REKLAMA

Samorząd

Powrót do przeszłości

Opublikowano 27 marca 2020, autor: Norbert Królik

Żarscy urzędnicy tkwią jeszcze w poprzedniej dekadzie. A na pewno w czasach sprzed koronawirusa. Do aktualnych dokumentów bezmyślnie kopiują dane sprzed 10 lat. A może na kwarantannie oglądają stare filmy i zaliczyli powrót do przeszłości?

Lenistwo czy bezmyślność – jak można nazwać postawę żarskich urzędników? Stworzyli dokument dotyczący wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży i zawarli w nim skopiowane dane dotyczące Żar, które już dawno się zdezaktualizowały. Dane pochodzą sprzed 10 lat i były umieszczane w dokumentach urzędowych dekadę temu. W dokumencie przygotowanym w 2020 roku możemy przeczytać między innymi, że Żary „to dobrze rozwijający się ośrodek przemysłowy z takimi firmami jak: Kronopol, Relpol, Pol-Orsa, MK Kominy, Hart SM, Sekurit Saint Gobein, PKS SA, Probet Dasag, Hydrobiel, Spomasz”.

Ale to już było…

Identyczne zdanie możemy znaleźć w oficjalnych dokumentach pochodzących z 2010 i 2011 roku, czyli sprzed dekady. Od tamtego czasu jednak bardzo wiele się zmieniło. Probet Dasag przeniósł produkcję z Żar do Żagania. Firma MK Kominy również wyprowadziła się z Żar i ma siedzibę na terenie gminy wiejskiej Żary. O Hydrobielu, który praktycznie zbankrutował i zwolnił wszystkich pracowników, trudno mówić, że jest lokomotywą rozwoju miasta. Kronopol zmienił nazwę na Swiss Krono, ale to wszystko dla żarskich urzędników to mało istotne fakty.

Taka wyszła

– To taka preambuła, która nie ma znaczenia w tym programie. Co z tego, że Kronopol inaczej się nazywa, albo że Probet Dasag nie ma siedziby w Żarach? Pracownik wziął pewnie preambułę ze strategii sprzed kilku lat i taka wyszła – tłumaczy Olaf Napiórkowski, wiceburmistrz Żar, który odpowiada za oświatę i pomoc społeczną w mieście.

Powrót do przeszłości, podróże w czasie to popularne wątki filmów science fiction. Mogą inspirować albo bawić. W kinie. A teraz, gdy do kina pójść nie możemy, bo zagraża nam koronawirus, przed telewizorem w domu. Pewnie wielu z nas, na przymusowej kwarantannie, nadrabia teraz filmowe zaległości albo sięga do ulubionych hitów sprzed lat. Ale decydowanie o przyszłości na podstawie danych z odległej przeszłości to już zupełnie inna sprawa.

„Na terenie powiatu żarskiego działa ok. 10 000 podmiotów gospodarczych. Głównym atutem napędzającym rozwój gospodarczy powiatu jest jego stolica – miasto Żary. To dobrze rozwijający się ośrodek przemysłowy z takimi firmami, jak Kronopol, Relpol, Pol-Orsa, MK Kominy, Hart SM, Sekurit Saint Gobain, PKS SA, Probet-Dasag, Hydrobiel, Spomasz. W mieście zarejestrowanych jest około 4 000 podmiotów gospodarczych – połowa ogólnej liczby w skali powiatu. Działają tu silne instytucje wspierania biznesu, swoim zasięgiem wybiegające poza teren powiatu. Główne gałęzie przemysłu stanowią przemysł drzewny, szklarski, elektroniczny i chemiczny”.

– to fragment Programu Ochrony Środowiska Łużyckiego Związku Gmin na lata 2010-2013, identyczny fragment znalazł się w Lokalnym Programie Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży z 2020 roku

Napisz komentarz »