REKLAMA

Komunikacja

Tak nie było nawet za komuny!

Opublikowano 27 marca 2020, autor: mk

To już pewne. Granice znów będą zamknięte. Z kraju będą mogli wyjechać i spokojnie do niego wrócić tylko zawodowi kierowcy! Pozostałych czeka przymusowa kwarantanna!

Horroru na Polskiej granicy ciąg dalszy. Choć udało się zlikwidować 40-kilometrowe korki i kierowcy nie czekają już po kilkadzisiąt godzin, by przekroczyć granicę, wprowadzono kolejne rygorystyczne przepisy. Od dzisiaj w nocy (27.03) jeszcze trudniej przekroczyć granicę. Przymusowa kwarantanna czeka wszystkich, którzy wrócą do Polski z pracy za granicą, także tych, których do tej pory chroniły zaświadczenia od przygranicznych pracodawców.

Gorzej niż 1989

Nie wszyscy pamiętają szczelnie kontrolowane granice i paszporty przechowywane na komendach policji. Choć teraz nikt nie zabierze nam dokumentów, to z kraju praktycznie nie będzie można wyjechać bez narażania się na kwarantannę po powrocie.

W związku z rozporządzeniem wojewody lubuskiego, granice zostały zamknięte także dla osób pracujących w strefie przygranicznej. Decyzja była spowodowana zaleceniami ministra zdrowia, które ogłosił we wtorek (24.03).

? Nowe zaostrzenia dotyczą także osób, które do tej pory przekraczały granicę w drodze do pracy i z pracy i nie były objęte 14-dniową kwarantanną. Podstawą do tego były dokumenty potwierdzające zatrudnienie po drugiej stronie granicy ? informuje Aleksandra Chmielińska-Ciepły, rzecznik prasowa wojewody. – Od piątku, 27 marca, od północy, one również są objęte kwarantanną po przekroczeniu granicy ? wyjaśnia rzeczniczka.

Tylko transport

Przepisy, które weszły w życie dziś w nocy, mają jeden wyjątek. Jedynymi osobami, które mogą przekroczyć granicę bez kwarantanny są zawodowi kierowcy. Zarówno kierowcy samochodów dostawczych, ciężarowych, jak i kierowcy busów i autobusów do przewozu ludzi.

Idziesz na kwarantannę

Kontrole na polskiej granicy zostały przywrócone w niedzielę, 15 marca. Najpierw na 10 dni, do 26 marca, teraz przedłużono je o kolejne 20 dni. Na mocy przepisów, które mają nam pomóc pokonać epidemię koronawirusa, do Polski nie mogą wjeżdżać obcokrajowcy bez prawa stałego pobytu w naszym kraju. Polacy wracający do kraju z wakacji lub pracy są poddawani przymusowej 14-dniowej kwarantanie. Za jej złamanie grozi kara 30 tys. zł. Na granicy odbywa się też kontrola sanitarna, wszystkim podróżnym mierzona jest temperatura. Gdy służby wykryją kogoś, kto może być zarażony koronawirusem, trafia na badania, podczas których robione są mu testy na obecność wirusa.

Napisz komentarz »