REKLAMA

Samorząd

Chcieli, ale nie mogli

Opublikowano 27 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Radni w powiecie żagańskim nie spotkają się na sesjach zaplanowanych na koniec marca, ale z diet nie zrezygnowali.

Po wykryciu koronawirusa u mieszkanki gminy Szprotawa, a także rozporządzeniu rządu o ograniczeniu zgromadzeń do 2 osób, odwołana została sesja szprotawskiej Rady Miasta przewidziana na najbliższy piątek, 27 marca.

– Przygotowywaliśmy się do sesji wyłącznie z udziałem radnych i p.o. burmistrza. Chcieliśmy ich rozsadzić w sali konferencyjnej Ratusza w bezpiecznej odległości, z maseczkami i obowiązkową dezynfekcją rąk przed wejściem na obrady – mówi Andrzej Stambulski, przewodniczący Rady Miasta. – Po wtorkowym rozporządzeniu rządu musiałem odwołać sesję. Obecnie czekamy na wytyczne odnośnie organizacji sesji online. W sali obrad w Ratuszu znajdzie się tylko przewodniczący, komunikując się z radnymi drogą internetową. Radni będą z domu głosować na swoich laptopach. A sesja w kwietniu musi się odbyć, bo jest wiele uchwał nie cierpiących zwłoki.

W piątek, 27 marca, miała się odbyć również sesja żagańskiej Rady Miasta. Trzy dni później, w poniedziałek, obradować mieli radni gminy wiejskiej Żagań i Brzeźnicy. Wszyscy przełożyli swoje sesje na kwiecień, w trybie online.

– Są pilne uchwały do przegłosowania, w tym trzy unijne projekty i nie możemy czekać  – mówi Adam Matwijów,przewodniczący Rady Miasta. – Liczę, że w kwietniu uda się zwołać obrady w formule online. W takiej też odbyły się ostatnie komisje przedsesyjne, w tym tygodniu radni opiniowali uchwały z domu.

Mimo braku sesji, radni zainkasują za marzec diety. Żagańscy radni – co najmniej 1.167 zł, radni gminy wiejskiej Żagań – 720 zł, radny gminy Szprotawa – 600 zł.

– To sytuacja wyjątkowa, niezależna od radnych. Przecież oni chcieli się zebrać i pracować na komisjach oraz sesjach – mówi sekretarz gminy wiejskiej Żagań, Danuta Michalak.

Niestety, wielu mieszkańców naszego regionu jest obecnie w sytuacji, że „chcieliby, ale nie mogą”. Nie mogą prowadzić swoich firm, bo ograniczenia wprowadzone przez rząd na to nie pozwalają. Tylko oni, niestety, gdy nie pracują, nie zarabiają.

Napisz komentarz »