REKLAMA

Samorząd

Kara będzie bolesna

Opublikowano 27 marca 2020, autor: bj

Jednogłośnie radni gminy Brody zagłosowali za podwyżką opłaty za śmieci.

Od kwietnia mieszkańcy gminy Brody zapłacą 23 zł miesięcznie od osoby. To spora różnica, bo tej pory ta opłata wynosiła 15 zł. Z kolei 23 zł do tej pory płacili ci, którzy nie segregowali śmieci. I ci ostatni, jeżeli nie zmienią nawyków, najbardziej odczują podwyżkę w swoich portfelach.

– Zgodnie z nowymi przepisami wszyscy muszą segregować odpady. Zdecydowaliśmy o tym, że karna opłata dla osób, które się nie podporządkują, wyniesie trzykrotność podstawowej opłaty, czyli 69 zł – tłumaczy Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody.

Na 5 zł ulgi mogą liczyć tylko właściciele domów jednorodzinnych, którzy mają kompostownik.

Podwyżkę urzędnicy argumentują drakońską zmianą cen w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Marszowie, gdzie trafiają wszystkie śmieci z gminy. Cena odpadów z tworzyw sztucznych wzrosła z 50 zł za tonę netto do 150 zł, gabarytów – z 330 zł  do 550 zł za tonę, a odpadów zmieszanych – z 330 zł do 450 zł. Do tego dochodzi wyższe wynagrodzenie dla firmy, która odbiera odpady- prawie 250 tys. zł, przy 196 tys. zł za poprzedni rok.

Radni ustalili, że odpady zmieszane będą zabierane raz na 2 tygodnie, a segregowane raz na miesiąc.

Do punktu selektywnej zbiórki oddawać można przeterminowane leki i chemikalia oraz odpady niebezpieczne, zużyte baterie i akumulatory, opony, tekstylia i odzież, sprzęt elektryczny i elektroniczny, igły, strzykawki, paski używane przez osoby cierpiące na cukrzycę do badania poziomu cukru we krwi. Do tego meble i inne odpady wielkogabarytowe,  budowlane i rozbiórkowe, gruz itd.

Opłaty mieszkańcy będą musieli uiszczać kwartalnie – za II kwartał do 15 czerwca, za III do 15 września, za IV – do 15 grudnia.

Napisz komentarz »