REKLAMA

Zdrowie

Wirus coraz groźniejszy

Opublikowano 20 marca 2020, autor: jb

Już czworo zakażonych koronawirusem jest w naszym województwie. W całym kraju, wczoraj było 325 chorych. Choroba Covid-19, wywoływana przez śmiertelnego wirusa, rozprzestrzenia się bardzo szybko.

 Pierwsze w kraju zakażenie u pacjenta w zielonogórskim szpitalu wykryto 4 marca. Od tego czasu jest już 325 zarażonych, 4 z nich jest z województwie lubuskim. Pięć zarażonych osób zmarło. Tylko w czwartek (19.03.) do godz. 12:00 potwierdzono 38 nowych przypadków zarażenia wirusem. Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiada, że do końca tygodnia można spodziewać się ponad tysiąca chorych osób .

Na całym świecie choruje już ponad 218 tys. 824 osoby, zmarło 8.810 osób*.

Oficjalnie mówi się, że wirus przenoszony jest drogą kropelkową. Narażeni jesteśmy szczególnie przy kontakcie z zakażoną kichającą lub kaszlącą osobą. Kolejne badania naukowców pokazują, że sam wirus może utrzymywać się przez kilka godzin w zamkniętych pomieszczeniach. Można zarazić się nim, jadąc autobusem kilka godzin po tym, jak wysiadła z niego osoba chora. Chińscy naukowcy przygotowali szereg badań, z których wynika, że najrzadziej zarażają się pacjenci z grupą krwi 0.

Osoby, które były w miejscach, gdzie występuje wirus albo miały kontakt z osobą potencjalnie zarażoną, muszą przejść minimum dwutygodniową kwarantannę.

Niepokoić nas może nagłe pojawienie się wysokiej gorączki, przeważnie suchy kaszel, ból głowy, mięśni i ogólne osłabienie organizmu.

Oprócz unikania zatłoczonych miejsc zaleca się m.in. częste mycie rąk, używanie płynów dezynfekujących, niedotykanie brudnymi rękoma twarzy (szczególnie ust, oczu i nosa). Chorobę często przenoszą dzieci, choć same mogą przechodzić chorobę bezobjawowo. Narażone na zagrażające życiu komplikacje są szczególnie osoby starsze oraz te, które mają inne przewlekłe choroby lub obniżoną odporność organizmu.

Choć w kilku krajach prowadzone są badania nad szczepionkami, do tej pory nie potwierdzono skutecznego leku na wirusa. W Polsce pacjentom, w zależności od tego, jak zaawansowana jest ich choroba, podawana jest mieszanka leków na malarię i HIV.

 

*stan wszystkich danych aktualny na godzinę 14:00.

Napisz komentarz »