REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Koronawirus u nas

Opublikowano 20 marca 2020, autor: jb

Już 10 osób z podejrzeniem koronawirusa przyjęto do 105. Szpitala Wojskowego, gdzie na czas epidemii powstał oddział zakaźny.

Chorzy z podejrzeniem koronawirusa trafiają do 105. Szpitala Wojskowego w Żaganiu, gdzie na czas epidemii stworzono odział zakaźny, na bazie pulmonologii i ginekologii. Ośmioro pacjentów przyjęto na oddział pulmonologiczny, dwie pacjentki – na oddział położniczo-ginekologiczny.

Żagański oddział ginekologiczny jest jedynym w województwie, do którego trafiają kobiety ciężarne z podejrzeniem koronawirusa.

– Zdrowe pacjentki do porodu w Żaganiu w ogóle nie są przyjmowane, odsyłamy je do Żar – mówi Marek Femlak, zastępca komendanta 105. Szpitala Wojskowego.

Cesarka w kombinezonie

Na ginekologię jako pierwsza trafiła kobieta z okolic Nowogrodu Bobrzańskiego. Była w 30. tygodniu ciąży. Wcześniej była w Niemczech i mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi.

Zabieg cesarskiego cięcia u kolejnej pacjentki prowadzony był w środę (18.03.) nad ranem.

– To dla nas nowość. Załoga dała radę. Mama i dziecko czują się dobrze, w piątek prawdopodobnie wyjdą do domu. Dzisiaj (czwartek, 19.03.) leżą już razem. Do czasu otrzymania wyników na koronowirusa byli rozdzieleni – mówi M. Femlak.

Dziecko matki podejrzanej o zakażenie koronawirusem może przyjść na świat wyłącznie przez cesarskie cięcie. Żeby go nie zarazić.

– Zabieg nie jest prosty. Na salę operacyjną musiało wejść sześć osób, wszyscy w kombinezonach ochronnych. Anestezjolog, pielęgniarki, dwóch lekarzy ginekologów, położna. Sama praca w takim stroju nie jest rzeczą łatwą – przyznaje M. Femlak.

Kobietę przywieziono z okolic Gorzowa Wielkopolskiego, miała kontakt z osobą w rodzinie, która później okazała się chora.

– Jeśli będziemy mieć więcej takich porodów, będziemy potrzebować dodatkowego pediatry, bo na ginekologii jest wystarczająca liczba lekarzy. Już dzwonimy i szukamy na wszelki wypadek – przyznaje zastępca komendanta.

Ośmiu podejrzanych

W Żaganiu z podejrzeniem wirusa leżało jeszcze 8 pacjentów. Wszyscy są z powiatów żarskiego i żagańskiego.

– Wiadomo, że oddziały zakaźne nie są z gumy. W Żaganiu na oddziale pulmonologicznym z pododziałem wewnętrznym mamy 30 wolnych łóżek. Personel jest dobrze przygotowany do takiej pracy, bo są specjalistami od chorób płuc i ich powikłań oraz chorób dróg oddechowych w ogóle – zapewnia M. Femlak.

W województwie są dwie karetki dedykowane do przewozu osób z podejrzeniem wirusa. Jedna w Gorzowie, druga w Zielonej Górze. Gdy nie są dostępne, szpital organizuje swój transport. Nie jest to już wtedy karetka ratownictwa medycznego, tylko transportowa. Załoga ubierana jest w specjalne kombinezony, a po każdym przejeździe  karetka jest odkażana.

Przeprowadzone do tej pory badania pacjentów przyjętych w Żaganiu dały negatywne wyniki na obecność koronawirusa.

Segregacja i izolacja pacjentów

W Żaganiu namiot, gdzie prowadzona jest segregacja pacjentów, a który wcześniej stał na tyłach szpital, przeniesiono przed wejście główne.

– W namiocie mierzona jest temperatura, zbierany wywiad. Pracownicy określają, kto może wejść na teren szpitala. Przyjmowane są osoby, które pilnie potrzebują wizyty, pozostałe terminy są przekładane – tłumaczy M. Femlak.

Osoby z podejrzeniem wirusa w Żaganiu mają osobne wejście na Izbę Przyjęć z tyłu budynku.

Ale izolowane są nie tylko osoby z podejrzeniem koronawirusa. W środę (18.03.) w godz. 7:00-12:00, wyłączony z użytku był żarski SOR, bo trzeba go było odkazić.

– Trafiła do niego osoba z wyziębieniem i bez kontaktu. Okazało się, że jest po zapaleniu płuc, z zagrożeniem sepsy. Choć nie było u niej podejrzenia koronawirusa, też została przewieziona do Żagania na izolację, a SOR i miejsca, w których była leczona, trzeba było odkazić – mówi M. Femlak. I apeluje: – Ważne jest, żeby ludzie byli świadomi, że jeżeli podejrzewają u siebie koronawirusa, to muszą nas o tym uprzedzić. Nie ulegamy panice, ale musimy zapobiegać sytuacji, w której cały szpital trzeba by zamknąć na czas kwarantanny.

Napisz komentarz »