REKLAMA

Samorząd

Radni mają wolne, ale dietę biorą

Opublikowano 27 marca 2020, autor: bj

Można chodzić do pracy „w kratkę” i dostać całość kasy? Tak! Wystarczy być radnym. Czy się stoi, czy się leży, czy pracuje na ćwierć gwizdka, dieta na konto musi wpłynąć.

Posiedzenia trzech komisji Rady Gminy w Żarach spadły z planu pracy z uwagi na rozprzestrzenianie się koronawirusa. Od 17.03. do 19.03. spotkać się mieli po kolei niemal wszyscy radni – z komisji polityki gospodarczej i budżetu, dalej – ochrony środowiska i rolnictwa oraz oświaty, kultury i zdrowia. Podczas posiedzeń komisji radni szczegółowo omawiają tematy, nad którymi potem nie trzeba prowadzić szerokiej dyskusji, co pozwala na sprawne przeprowadzenie sesji.

Radni dostali jednak wolne z uwagi na epidemię i na fakt, że Urząd Gminy jest faktycznie zamknięty.

Wczoraj (w czwartek, 26.03.) odbyć się miała sesja Rady Gminy. Została jednak odwołana.

Żaden z radnych nie musi się jednak martwić o swój portfel. Diety są wypłacane ryczałtowo, niezależnie od tego, czy posiedzenia się odbyły, czy nie. I tak przewodniczący otrzyma 1 tys. 300 zł, jego zastępcy – 1 tys zł, tyle samo przewodniczący komisji (1 tys. zł), a szeregowi radni 750 zł.

Zgodnie z uchwałą, potrącenia z diet możliwe jest tylko wtedy, gdy radny nie przyjdzie na posiedzenie. Wówczas za każdym razem może stracić 20 proc. Do 2016 r. obowiązywała zasada, że diety nie przysługiwały podczas wakacji, ale to radni właśnie wówczas pod koniec grudnia 2016 r.

Powiatowi też nie pracują

Z kolei w grafiku radnych powiatu żarskiego nie znalazło się ani jedno posiedzenie choćby jednej z komisji. Wcześniej gruchnęła informacja o epidemii koronawirusa, więc ta decyzja przyszła tym łatwiej.

Swoje diety radni powiatowi też otrzymają. I tak do przewodniczącego trafi 2 tys. 27 zł, jego zastępców – 1 tys. 577 zł, członków zarządu – 1 tys. 802 zł, przewodniczących komisji – 1 tys. 464 zł, ich zastępców – 1 tys. 239 zł, a szeregowych radnych – 1 tys. 239 zł. Sesja w powiecie zaplanowana jest na ostatni dzień marca.

Dziś wielu ludzi potraciło jedyne źródła dochodu. Musieli zamknąć swoje biznesy. Inni do pracy chodzą i żaden wirus ich z tego nie zwolni. Ale radny może więcej. Albo raczej może mniej. Bo to prawdziwa służba dla społeczeństwa!

Napisz komentarz »