REKLAMA

Ludzie, wydarzenia, Zdrowie

Do lekarza przez telefon

Opublikowano 20 marca 2020, autor: bj

Rejestracja tylko przez telefon, telefoniczne porady, recepty, zwolnienia lekarskie.

Rejestratorki z telefonami przy uchu i puste korytarze. Tak wyglądają poradnie lekarzy rodzinnych w Żarach. Pacjenci są przekierowywani do lekarza, żeby ten udzielił im porady przez telefon.

– Mamy kilkanaście tysięcy zapisanych pacjentów, dlatego wiem, że trudno się dodzwonić – mówi Bartosz Wicijewski, kierownik poradni Primus przy ul. Wieniawskiego w Żarach.

Jeżeli nie ma możliwości natychmiastowego przełączenia, lekarz otrzymuje numer telefonu pacjenta, pod który musi oddzwonić. Przez telefon możemy załatwić konsultację z lekarzem, elektroniczną receptę i zwolnienie lekarskie.

Jeżeli ktoś się nie może dodzwonić, może przyjść i zostawić w rejestracji numer telefonu do siebie. Rejestratorki są zabezpieczone maseczkami, bo mają bezpośredni kontakt z pacjentami.

Podobnie jest we wszystkich przychodniach.

– Oczywiście podczas rozmowy telefonicznej to lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem. Jeśli uznaje za konieczne, żeby odbyła się normalna wizyta, wówczas pacjent jest przyjmowany. Ważne, żeby ze względów bezpieczeństwa informował, czy wrócił z zagranicy bądź pracuje za granicą – dopowiada Jolanta Bliźniak, pediatra, kierownik poradni Medyk przy ul. Okrzei w Żarach.

B. Wicijewski dodaje, że szczególnie trzeba uważać na dzieci, osoby młode.

– U dzieci chorych na grypę objawy infekcji są widoczne, niestety w przypadku koronawirusa może to przebiegać bezobjawowo. W takiej sytuacji dzieci mogą być źródłem zarażenia dla osób starszych, chorych, dla których to już może rodzić dużo poważniejsze konsekwencje. Dlatego tak ważna jest izolacja – kończy B. Wicijewski.

Prywatnie też trudniej

Z ograniczeniami związanymi z epidemią koronawirusa liczyć się muszą pacjenci prywatnych poradni.

– U nas czynnych jest tylko kilka gabinetów, w tym medycyna pracy. Mamy telefony z całego województwa, bo zazwyczaj te gabinety są nieczynne – mówi Janusz Stankiewicz z przychodni Eskulap w Żarach.

Część lekarzy, ze względów bezpieczeństwa, odmówiła pracy. Pracują jednak niektóre gabinety – ginekolog, kardiolog, dermatolog, psycholog, neurolog i gabinet usg. Oczywiście ze wszystkimi obostrzeniami – pleksą przy rejestracji, maseczkami, środkami dezynfekcyjnymi, rozsadzaniem pacjentów.

– Mnie samego wysłali do domu. Bo z moim stanem zdrowia mógłbym tego po prostu nie przeżyć – zastrzega Stankiewicz. O samym zagrożeniu mówi krótko. – To gorsze niż wojna. Bo na wojnie, gdy front przechodził, to życie wracało do normy. A teraz wróg się czai cały czas. I nie bardzo wiemy, gdzie jest – przestrzega.

– Kontaktujemy się z pacjentami telefonicznie, odkażamy klamki, drzwi przychodni są zamknięte. Wszystko ze względów bezpieczeństwa. Nasi pacjenci mogą kontaktować się telefonicznie – mówi Urszula Pałka z żarskiego Reg-Med przy ul. Rzeszowskiej. I dodaje: – Pacjentki w ciąży, w sytuacjach pilnych mogą kontaktować się w warunkach szpitalnych. Z kolei osoby, które potrzebują pomocy stomatologa, mogą skorzystać z usług gabinetów, które mają podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Łużyckie Centrum Medyczne działa tylko w części, w tym apteka, radiologia, diagnostyka. Przede wszystkim do końca kwietnia została zawieszona działalność gabinetu alergologicznego.

– Dla moich pacjentów z uczuleniami, z astmą potencjalny kontakt z osobą zarażoną byłby bardzo niebezpieczny. Nie jesteśmy w stanie ich tak zabezpieczyć na terenie poradni, by całkowicie wykluczyć zagrożenia. Ze swoimi pacjentami w razie potrzeby konsultuję się telefonicznie – tłumaczy Marek Paśnicki, współwłaściciel ŁCM i alergolog.

Vita-Dent prosi o telefon, gdy pacjent potrzebuje pilnej interwencji stomatologa.

– Po rozmowie telefonicznej i wstępnym wywiadzie w kierunku zarażenia koronawirusem, lekarz, mając na uwadze problem zdrowotny pacjenta, podejmuje decyzję o przyjęciu – mówi Karolina Kempiak z Vita-Dent.

– Każdy pacjent, który pilnie potrzebuje pomocy i nie może na nią czekać, może się kontaktować z NFZ w Zielonej Górze (68 38 76 00). Dysponujemy stale aktualizowaną listą czynnych gabinetów – informuje Joanna Branicka, rzeczniczka NFZ.

Napisz komentarz »