REKLAMA

Kronika policyjna

Burmistrz posiedzi do maja

Opublikowano 20 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Kolejne dwa miesiące posiedzi za kratkami burmistrz Szprotawy. W piątek, 13 marca, żagański sąd przychylił się do wniosku prokuratury o przedłużenie aresztu.

Burmistrz Szprotawy w areszcie siedzi od października ub. roku. Mirosław G. jest podejrzany o przyjęcie łapówki w wysokości 500 tys. zł od przedsiębiorcy, w zamian za sprzedaż działek w szprotawskiej strefie po zaniżonej cenie. Zamiast ok. 8 mln zł, inwestor miałby zapłacić połowę mniej. Łapówkę w imieniu Mirosława G. miał przyjąć jego przyjaciel, Ryszard Sz., ksiądz jednej ze szprotawskich parafii. Do szprotawskiego Urzędu Miasta  wparowali agencji CBA, wyprowadzając Mirosława G. w kajdankach. Z początku Mirosław G. i ksiądz trafili do aresztu na trzy miesiące. Potem został on przedłużony o kolejne dwa miesiące, ale i one okazały  się niewystarczające, aby zakończyć śledztwo. Dlatego poznańska prokuratura wnioskowała do sądu o kolejne dwa miesiące odsiadki dla Mirosława G. W piątek, 13 marca, żagański Sąd Rejonowy po raz drugi przychylił się do jej wniosku i przedłużył areszt do 20 maja.

– Prokuratura oceniła, że te dwa kolejne miesiące powinny starczyć do zakończenia postępowania. Ciągle gromadzony jest materiał dowodowy i przesłuchiwani świadkowie – mówi Anna Marszałek, rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej.

Mirosław G. konsekwentnie nie przyznaje się do winy, twierdząc, że został wrobiony. Sąd przedłużył areszt również księdzu oraz geodecie, Zdzisławowi Sz., który miał się chwalić tajemniczemu przedsiębiorcy, że ma wpływy u konserwatora zabytków, dzięki czemu łatwiejsza będzie droga załatwienia formalności przy odrestaurowaniu zabytkowego pałacu w podszprotawskim Henrykowie, którego kupnem inwestor był zainteresowany. Mężczyzna żądał łapówki nie mniejszej niż 200 tys. zł.

Zatrzymani są podejrzani o popełnienie przestępstw dotyczących przyjęcia korzyści majątkowej albo jej obietnicy, które zagrożone są karą do 12 lat oraz przestępstwa płatnej protekcji, za co grozi do 8 lat pozbawiania wolności.

komentarz »
  1. Jojko 27 marca 2020 20:22 - Odpowiedź

    Nie wychodź tu na wolności wirus szaleje

Napisz komentarz »