REKLAMA

Zdrowie

Śmiertelnie groźny wirus

Opublikowano 13 marca 2020, autor: jb

W województwie lubuskim jest jeden potwierdzony przypadek koronawirusa, a 55 osób zostało objętych kwarantanną. W kraju jest już 51 potwierdzonych zachorowań*. Zmarła jedna osoba.

Wirus koronawirusa powoduje chorobę COVID-19. Rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Chory poprzez kaszel lub kichanie lub kontakt z zakażoną osobą. Do tej pory nie powstał skuteczny lek na tego wirusa. Trwają prace nad przygotowaniem szczepionki. Osoba chora ma często objawy podobne do grypy, które mogą doprowadzić do zapalenia płuc, niewydolności oddechowej, uszkodzenia serca, co może prowadzić do śmierci.

Przypomnijmy – pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w kraju wykryto w środę, 4.03. Wtedy do szpitala w Zielonej Górze trafił mężczyzna, który przyjechał z Niemiec. Do tej pory nie został wyleczony i nadal może zarażać.

W kraju jest już 51 potwierdzonych zachorowań (stan na czwartek, 12.03.). Zmarła jedna osoba, 57-letnia kobieta, która leżała w szpitalu w Poznaniu. Wirusa zdiagnozowano u niej w poniedziałek, 9 marca.

Na całym świecie choruje już ponad 127 tysięcy ludzi, zmarło blisko 5 tysięcy osób.

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła pandemię koronawirusa, co oznacza, że wirus dotarł na wszystkie kontynenty i liczba chorych cały czas rośnie.

W kraju minister zdrowia chce ogłoszenia stanu zagrożenia epidemiologicznego. -Za chwilę możemy mieć 100 zarażonych osób, a w przyszłym tygodniu ponad tysiąc – tłumaczy minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Gdy obowiązuje stan zagrożenia epidemiologicznego, jest możliwe ograniczenie przemieszczanie się mieszkańców, ograniczenie działalności instytucji, zakaz obrotu i używania konkretnych  produktów, w tym spożywczych. Może zostać wydany nakaz udostępnienia nieruchomości, lokali do działań przeciwepidemicznych przewidzianych planami przeciwepidemicznymi.

 

*stan na czwartek, 12.03., na godz. 16.45.

Napisz komentarz »