REKLAMA

Aktualności, Zdrowie

Szpitale czekają na pieniądze

Opublikowano 13 marca 2020, autor: bj

Milion mieszkańców w województwie i tylko jeden oddział zakaźny w Zielonej Górze. Tam nieco ponad 30 łóżek i zaledwie kilku lekarzy chorób zakaźnych. To może być zdecydowanie zbyt mało. Dlatego do wsparcia leczenia pacjentów z koronawirusem przygotowywane są inne szpitale.

– Mamy jeden oddział zakaźny w województwie, czyli w szpitalu w Zielonej Górze. Pracuje tam 6 lekarzy specjalistów chorób zakaźnych, kolejny jest w trakcie specjalizacji. Na oddział przyjmowani są pacjenci z objawami choroby. Dysponujemy tam 35 łóżkami – informuje Joanna Branicka z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jeszcze się szykują

Koronawirus zbiera żniwo, a w szpitalach brakuje wielu potrzebnych środków.

– Niebawem mamy dostać pieniądze na zakup środków ochrony osobistej. Chodzi o kupno dodatkowych kombinezonów, rękawic, zamgławiacza, płynu odkażającego, środków dezynfekujących – wylicza Jolanta Dankiewicz, prezes Szpitala na Wyspie w Żarach.

Na ten cel szpital ma dostać od państwa ok. 230 tys. zł.

– Wnioskowaliśmy o ok. 800 tys. zł. Na razie została przyznana taka kwota – informuje Józef Radzion, starosta żarski.

Tymczasem pytamy o stan przygotowań w szpitalu.

– Naszą rolą nie będzie przyjmowanie zakażonych pacjentów, ale chorych z tych terenów, gdzie szpitale mają docelowo przyjmować pacjentów z podejrzeniem koronawirusa – tłumaczy J. Dankiewicz.

Dlatego szpital przygotowuje się na większą liczbę pacjentów. Bo swoim zasięgiem ma objąć nie tylko powiat żarski i żagański, ale również krośnieński.

– Na razie przyjmujemy planowych pacjentów. Wprowadziliśmy jednak ograniczenia w przyjęciach na oddziale wewnętrznym. Dotychczas przyjmowaliśmy 4-5 pacjentów dziennie, teraz dwóch. Oczywiście robimy to tylko w przypadkach, gdy możemy to przyjęcie przesunąć, nie powodując zagrożenia dla pacjenta. W sytuacjach nagłych oczywiście chorzy są bezwzględnie przyjmowani na oddział – zapewnia prezes Szpitala na Wyspie.

W Żaganiu niektóre oddziały praktycznie przestały istnieć.

– Na oddziale pulmonologicznym z pododdziałem wewnętrznym w naszej żagańskiej filii ograniczyliśmy liczbę przyjęć. Całkowicie zostały wstrzymane przyjęcia na oddział ginekologiczno-położniczy. To dlatego, że oba te oddziały są przeznaczone pod potrzeby ewentualnej hospitalizacji pacjentów zakaźnych – mówi Deniz Mrozik, rzeczniczka 105 Szpitala Wojskowego.

W Szpitalu na Wyspie pracuje 64 lekarzy. Szpital dysponuje 9 respiratorami. Natomiast 105 Szpital Wojskowy zatrudnia 149 lekarzy i ma 30 respiratorów.Respiratory to sprzęt niezwykle ważny w ratowaniu życia w przypadku koronawirusa.

W województwie lubuskim jest jeden potwierdzony przypadek koronawirusa. W szpitalu przebywają 3 osoby, 44 osoby zostały objęte kwarantanną, a pod nadzorem epidemiologicznym przebywa 249 osób.

Napisz komentarz »