REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Swiss Krono chce więcej wody

Opublikowano 13 marca 2020, autor: Norbert Królik

Nawet 750 tys. metrów sześciennych wody rocznie może zużywać Swiss Krono w Żarach – tak wynika z pozwoleń zintegrowanych, jakie posiada firma. To blisko połowa tego, co zużywa rocznie całe miasto, czyli mieszkańcy i pozostały przemysł.

Wodę do domów i zakładów przemysłowych dostarcza w Żarach Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Łącznie ponad 1,6 mln metrów sześciennych rocznie. Nie dotyczy to jednak firmy Swiss Krono, która ma dwa swoje ujęcia. Sprzedał je producentowi płyt wiórowych Pekom.

To sprawiło, że Swiss Krono nie musi płacić jak inni do ZWiK za uzdatnioną wodę. Firma sama wydobywa ją ze studni głębinowych, a następnie uzdatnia i wykorzystuje do celów produkcyjnych.

Firma jak smok

Swiss Krono zużywa wodę do celów produkcyjnych. Najbardziej wodochłonna jest fabryka kleju. Przy maksymalnej produkcji zużywa ponad 0,5 mln metrów sześciennych rocznie, to tyle, ile zużywają wszystkie firmy i instytucje zaopatrywane przez ZWiK. Na bazie żarskiej wody produkowane są kleje i żywice, które Swiss Krono wykorzystuje do produkcji płyt lub sprzedaje do innych fabryk.

Dodatkowo na produkcje płyt idzie nawet 259 tys. metrów sześciennych wody rocznie. Łącznie Swiss Krono przy maksymalnej produkcji może zużywać około 0,75 mln metrów sześciennych wody.

Tymczasem wszyscy mieszkańcy Żar, czyli ponad 36 tys. osób, na swoje potrzeby zużywają 1,1 mln metrów sześciennych wody rocznie. Pozostali odbiorcy zaopatrywani przez ZWiK, w tym przemysł, zużywają 0,5 mln metrów sześciennych wody.

Chcą nowe ujęcie

Swiss Krono chce wybudować kolejne ujęcie wody na terenie zakładu. Firma złożyła do Urzędu Miasta wniosek i czeka na wydanie decyzji.

– Potrzeba budowy nowego ujęcia wody wynika w głównej mierze z potrzeby zwiększenia dostępu do zasobów wodnych niezbędnej w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnych, w szczególności pożarowych. Firma nasza ze względu na rodzaj działalności tj. przetwórstwo drewna i produkcję płyt i wyrobów drewnopochodnych zobowiązana jest do zastosowania wielu zabezpieczeń pożarowych, ale przede wszystkim w zakładzie należy zapewnić odpowiednią dostępność wody p-poż, tak by w sytuacji kryzysowej móc odpowiednio zareagować. Jest to ważna inwestycja, potrzeba gwarantująca natychmiastową dostępność do niezbędnych zasobów wodnych w sytuacjach kryzysowych – wyjaśnia Jarosław Masina, rzecznik Swiss Krono.

Ujęcie miałoby powstać w północnej części zakładu.

Napisz komentarz »