REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Po zęby uzbrojeni w odkażacze

Opublikowano 13 marca 2020, autor: bj

Czy środkiem od odkażania blatów policjanci mają dezynfekować ręce? Mogą do tego włożyć maseczki, normalnie używane przy remontach i na budowach.

Dezynfekcyjne płyny do blatów, które mają posłużyć do odkażania rąk i zwykłe budowlane maseczki na twarz. To środki, w jakie wyposażeni mieli zostać żarscy policjanci. I to oni w poniedziałek, 9.03., zwrócili się do redakcji z nadzieją na interwencję. Bo jak mówią, innych środków ochrony osobistej nie mają.

– Środki ochrony dla policjantów zostały przekazane z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gorzowie Wlkp. i nic mi nie wiadomo o tym, aby były one niewłaściwe. Są to maseczki ochronne oraz płyny dezynfekujące do rąk i powierzchni – ucina pytania podczas środowej (11.03.) rozmowy Armand Pisarczyk-Łyczywek i po komentarz odsyła nas do KWP. Słyszymy też, że na dole przy wejściu do komendy jest środek do dezynfekcji. Na pewno nie jakaś podróbka.

Rozmowniejszy A. Pisarczyk-Łyczywek był kilka dni wcześniej, w czasie posiedzenia w Starostwie Powiatowym (3.03.). Gdy padło pytanie, jaka będzie rola policjantów, gdy osoby zobowiązane do odbycia kwarantanny, nie będą chciały się jej poddać, odpowiedział szczerze: – Nie mamy jeszcze kombinezonów. Czekamy na nie, na razie dysponujemy podstawowymi środkami ochrony.

Dzielnicowy zapuka w szybkę

Policja jest jedną ze służb, zaangażowaną w zwalczanie koronawirusa.

– Dzielnicowi będą mieli za zadanie pojawiać się tam, gdzie mieszkańcy poddani są kwarantannie. Oczywiście bez bezpośredniego kontaktu, ale przez domofon, okno, balkon. Inni policjanci pracują na granicach, przy kontrolach busów i autokarów w Olszynie i Świecku. Ale nie wszyscy muszą mieć jednakowe środki ochronne, tylko takie, jakie wiążą się z ich zadaniami – tłumaczy Marcin Maludy, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji.

Przy okazji rzecznik zapewnia, że zwiększona została ilość dostarczanych środków dezynfekcyjnych.

– Policjanci są przygotowani. Są wyposażeni w płyny dezynfekcyjne do rąk i twarzy. Dostarczane są kombinezony, maseczki, rękawice, a nawet gogle, żeby uniknąć zarażenia przez oczy. Ale oczywiście nie będą ich używać wszyscy. Policjanci mają różne zadania. Inne są dla dyżurnych, drogówki i dzielnicowych albo dla śledczych. Dochodzeniowiec nie będzie siedział w kombinezonie – wylicza M. Maludy.

Pozostaje mieć nadzieję, że wszystko dojedzie do naszych policjantów, zanim ich lub nas dopadnie wirus.

Napisz komentarz »