REKLAMA

Aktualności, Kultura, Oświata

Odwołali lekcje

Opublikowano 13 marca 2020, autor: jb

Zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach zawieszono. Na razie do 25 marca.

Decyzję o tym, że dzieci i młodzież nie pójdą na zajęcia podjął premier dla wszystkich uczniów w cały kraju. Zajęcia w szkołach średnich zawieszono już od czwartku (12.03.). Dzieci ze szkół podstawowych i przedszkoli tylko na zajęcia opiekuńcze mogły przychodzić tylko do dziś (piątek, 13.03.).

Decyzje o zawieszeniu zajęć nie dotyczą tylko publicznych szkół, przedszkoli, ale też wszystkich prywatnych. – My tak samo musimy podporządkować się wszystkim decyzjom i komunikatom wojewody.  – dodaje Remigiusz Ryglewicz, właściciel Stacyjkowa Niepublicznego Przedszkola i Żłobka.

 

Ściśle tajne

 W czwartek w żagańskich szkołach i przedszkolach były pustki. W SP nr 5 do godz. 8:00 dzieci nie było. Po kilka osób przyprowadzano na świetlicę do przedszkoli.

Zebranie dyrektorów miejskich szkół w sprawie koronawirusa w Żaganiu ogłoszono w czwartek, 12.03., rano. Po jej zakończeniu zakazano dyrektorom udzielać informacji prasie co do podjętych ustaleń. Do wojewody odsyła nas także wiceburmistrz Sebastian Kulesza. -Wszystkie zalecenia co do szkół podejmowane są na szczeblu wyższym, przynajmniej u wojewody – mówi zdezorientowany.Wiadomo jednak, że uczniowie do szkół i przedszkoli nie pójdą, a niektórzy już rozesłali dzieciom zadania domowe przez dziennik elektroniczny.

 

W kontakcie z uczniami

Problemu nie ma za to z informacjami w szkołach podległych starostwu. -To, że zajęcia dla uczniów odwołano to jest decyzja odgórna. Szkoły jednak nie będą całkowicie zamknięte. Pracownicy administracyjni i obsługi szkół są w dyspozycji dyrektora, oni decydują, jak zorganizują ich pracę  – mówi Iwona Hryniewiecka, sekretarz powiatu.

Zajęcia w szkołach średnich odwołano już od czwartku, 12.03. -Pracownicy administracji i obsługi szkoły pracują póki co bez zmian – mówi Zbigniew Stebelski, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych. – Nauczyciele są zobowiązani do bycia z uczniami w kontakcie przez internet. Od poniedziałku dla uczniów udostępniane będą zadania i projekty do zrobienia, które będą sprawdzane. My też apelowaliśmy, że to nie są ferie i czas wolny, ale czas nadzwyczajny, w którym należy unikać miejsc publicznych. Teraz prośba do rodziców, żeby to od dzieci egzekwowali.  – dodaje dyrektor. 

-Nauczyciele mają być w gotowości do pracy, pod telefonem, gdyby musieli przyjść do szkoły. Pracownikom obsługi szkoły wyznaczyłam dyżury. – mówi Anna Król, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących. -Uczniom przekazaliśmy, że przynajmniej raz dziennie odbierali wiadomości przygotowywane dla nich przez nauczycieli. Większość z nich cieszy się na wolne. Maturzyści już w zasadzie mają zakończoną podstawę programową, są w trakcie powtórek, co na szczęście mogą też robić w domu – dodaje.

Oficjalnie zajęcia w szkołach wstrzymano do 25 marca, ale nie wiadomo jeszcze, czy jest to ostateczna decyzja. -Wszystkie komunikaty opracowujemy na podstawie decyzji podejmowanych przez premiera i ministrów. Jeżeli będzie nakaz przedłużenia przerwy w szkołach, to będziemy musieli się do tego dostosować – tłumaczy Aleksandra Chmielińska – Ciepły, rzecznik prasowy wojewody lubuskiego.

Za bycie w gotowości do pracy, nauczycielom i pracownikom obsługi szkół należy się normalne wynagrodzenie (z dodatkami: funkcyjnym, motywacyjnym, stażowym, wiejskim).

Napisz komentarz »