REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Puste półki, kolejki jak za komuny

Opublikowano 13 marca 2020, autor: jb

Mąka, makaron, ryż, woda, pasztety, konserwy, a nawet papier toaletowy. To wszystko znika ze sklepowych półek. Mieszkańcy regionu robią zapasy.

Istny szturm na markety rozpoczął się po ogłoszeniu przez premiera, w środę, 11 marca, decyzji o zamknięciu na dwa tygodnie szkół, przedszkoli, żłobków. Koszyki klientów wyładowane są po brzegi, a w nich – duże ilości margaryny, mąki, wody, mleka. Pracownicy sklepów nie nadążają z zamawianiem albo wykładaniem towaru, markety świecą pustymi regałami.

Kasjerki pracują w rękawicach ochronnych. To nowy wymóg. Chodzi o to, żeby nie miały kontaktu z pieniędzmi, na których też może być przenoszony wirus. Rękawiczki muszą być czyste i nieuszkodzone. Gdy cokolwiek się wydarzy, trzeba je natychmiast zmienić.

30 godzin na zamknięcie

W środę, 11 marca, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz zapewniła, że nie jest planowane zamknięcie sklepów. – Nie rozważamy wprowadzenia nakazu zamykania obiektów handlowych – czytamy w oficjalnym komunikacie.

Jak udało nam się jednak ustalić, kierownictwa marketów od swoich przełożonych otrzymują ostrzeżenia, że muszą być przygotowani, w razie nagłego wprowadzenia takiego nakazu, do zamknięcia sklepów w ciągu 30 godzi.

Maseczki na pniu

W aptekach najczęściej kupowane są teraz leki na przeziębienie, grypę. Panuje przekonanie, że mogą być skuteczne na objawy koronawirusa.

– Jest sezon zachorowań na grypę, przeziębienia, więc sprzedajemy najwięcej leków na takie dolegliwości. Coraz więcej osób bierze też typowe leki na przeziębienie, które wydawane są bez recepty – słyszymy w Żaganiu.

Do jednej z żagańskich aptek na placu Słowiańskim dowieziono maseczki ochronne. Wysprzedały się na pniu, wszystkie w środę, 11.03. Kupić je można było w cenie 4,99 zł za sztukę. W pozostałych aptekach nikt nie potrafił nam powiedzieć, kiedy maseczki będą w sprzedaży.

Ciężko dostać także spirytus salicylowy. W wielu sklepach brakuje środków do higieny, a nawet zwykłego mydła.

Napisz komentarz »