REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Może brudzić

Opublikowano 13 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

W wodzie, z której korzystają mieszkańcy pięciu wsi w gminie Żagań, Sanepid wykrył przekroczoną normę manganu. Złogi, które oderwały się ze starych rur, mogą barwić na brunatno armaturę oraz bieliznę.

Kolorowa woda może lecieć w kranach mieszkańców Miodnicy, Starego Żagania, Pożarowa, Gorzupi oraz Dybowa. Sanepid poinformował, że zbyt duża ilość manganu może powodować brunatne zabarwienie armatury sanitarnej i bielizny podczas prania. 

– Woda nadaje się do picia i na użytek gospodarczy – uspokaja Jacek Stępień, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Żaganiu. – Przekroczenia manganu są niewielkie, mimo to woda nie spełnia parametrów rozporządzenia Ministra Zdrowia. 

Pracownicy Żagańskich Wodociągów i Kanalizacji walczą z problemem od kilku tygodni.

– Dostaliśmy czas na jego usunięcie i to robimy. Wprowadzimy zmianę systemu napowietrzania, co przełoży się na lepszą jakość wody – zapewnia Cyprian Maszlong, prezes ŻWiK.

W grę wchodzi m.in. wymiana pomp głębinowych, co poprawi proces uzdatniania i filtrowania wody, zakup dmuchawy, która zwiększy moc zruszenia złoża filtracyjnego podczas płukania, a także zamontowanie zestawu hydroforowego, który ustabilizuje ciśnienie w sieci.

Sołtyska Starego Żagania, Edyta Gołąb, przyznaje, że nie miała skarg od mieszkańców w sprawie jakości wody.

– Nikt nie żalił się, że ma brunatną bieliznę po wypraniu – mówi z uśmiechem. 

Napisz komentarz »