REKLAMA

Aktualności, Komunikacja

Wąska znaczy bezpieczna

Opublikowano 13 marca 2020, autor: Norbert Królik

Tak argumentują zwężenie ulicy Zielonogórskiej żarscy urzędnicy. Przed remontem jezdnia miała 10 metrów szerokości, a po remoncie będzie miała tylko 7 metrów.

Kolejne kontrowersje w sprawie remontu ul. Zielonogórskiej w Żarach. Tym razem dotyczą potężnego zwężenia drogi z 10 m do 7 m na odcinku od ul. Skarbowej do ul. Ludowej.

– Do tej pory droga na tym odcinku miała parametry drogi krajowej, teraz zostaną one pogorszone do parametrów drogi gminnej – mówi Ewaryst Stróżyna, były naczelnik wydziału infrastruktury w żarskim urzędzie miasta i wiceprezes fundacji Eko-Lubusz.

– Po przebudowie powstanie jezdnia dwukierunkowa o szerokości 7 m, tj. dwa pasy po 3,5 m. Przy doborze rozwiązań kierowano się m.in. dostosowanie ulicy pod względem przepustowości, bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zagospodarowaniem pasa drogowego pod względem walorów estetycznych – tłumaczy Edyta Nawrot, rzecznik żarskiego Ratusza.

Zagrożona kasa

Oprócz zwężonej jezdni powstaną chodniki oraz ścieżka rowerowa. Urząd Miasta na przebudowę drogi planuje wydać 7 mln 500 tys. zł, z czego około 4 mln zł ma pochodzić z dofinansowania wojewody.

– Dofinansowanie jest zagrożone, bo wojewoda został wprowadzony w błąd. Dofinansowanie przekazywane jest zgodnie z obowiązującymi przepisami na poprawę parametrów drogi, a w tym przypadku doszło do ewidentnego ich pogorszenia – uważa Ewaryst Stróżyna i już zastanawia się skąd burmistrz weźmie brakujące pieniądze.

Dodatkowo jak informują urzędnicy przebudowa ul. Zielonogórskiej opóźni się.

– Prace realizowane są z opóźnieniem wynikającym z konieczności opracowania dokumentacji projektowej dotyczącej kanalizacji deszczowej w obrębie ronda na Pl. Konstytucji 3-go Maja – dodaje E. Nawrot.

Remont ulicy Zielonogórskiej wykonuje firma Tandem z Żagania.

komentarz »
  1. Ania 16 marca 2020 08:00 - Odpowiedź

    Uważam, że wszystkie przetargi obecnej i poprzedniej władzy w Urzędzie Miasta i wszystkich spółkach niezwłocznie powinna sprawdzić NIK i CBA.
    Za wyjątkową niekompetencję urzędników zapłacimy z naszych podatków.

Napisz komentarz »