REKLAMA

Wasze sprawy

Bardzo drogie śmieci

Opublikowano 13 marca 2020, autor: bj

Nie segregujesz śmieci, a zadeklarowałeś, że to robisz? Zamiast 17 zł od osoby, zapłacisz 34 zł. To teraz. Z czasem kara wyniesie nawet czterokrotność podstawowej opłaty, czyli 68 zł!

Podsumowaniem gospodarki śmieciowej zajęli się radni gminy Żary. Z wyliczeń urzędników wynika, że mieszkańcy wsi za wywóz śmieci zapłacili w minionym roku ponad 1 mln 800 tys. zł. Gmina musiała do tego dopłacić 140 tys. zł, żeby na czysto rozliczyć się z Pekomem i Zakładem Zagospodarowania Odpadów w Marszowie. Łącznie śmieci kosztowały prawie 1 mln 950 tys. zł.

– Najwięcej jest odpadów zmieszanych, bo mieszkańcy właśnie do takich wrzucają to wszystko, czego nie umieją przyporządkować do innych śmieci segregowanych – wyjaśniła radnym Edyta Ciecierska, kierowniczka referatu ochrony środowiska w Urzędzie Gminy.

– Zwróciliśmy się do ZZO, żeby opracować system, który pomoże mieszkańcom w poprawnym segregowaniu śmieci – poinformowała E. Ciecierska.

Zwiększyła się za to, i to znacznie, ilość odpadów oddawanych przez mieszkańców do punktu selektywnej zbiórki.

– W 2018 roku było to niespełna 39 ton. W 2019 roku aż 112 ton – wyliczał Leszek Kasprów, przewodniczący Rady Gminy

– Ludzie remontują domy, zmieniają meble. Stare oddają. Co bardzo ważne dla mieszkańca, to fakt, że zwiększono limit. Wcześniej można było oddać 50 kg, teraz nawet pół tony – tłumaczyła E. Ciecierska.

W gminie wciąż brakuje deklaracji dotyczących segregowania odpadów od 1 tys. 700 osób. To ważne, bo od 2021 r. będzie obowiązywać wyłącznie opłata za segregowanie. Już dziś urzędnicy mogą ukarać mieszkańców, którzy mimo deklaracji, że segregują, tego nie robią. Kara może wynieść dwukrotność opłaty, czyli 34 zł.

– Być może z czasem trzeba będzie podnieść wysokość karnej opłaty nawet do 4-krotności, bo w tej chwili jest grupa ludzi, których ta podwójna opłata wcale nie odstraszyła – kończy E. Ciecierska. 

Napisz komentarz »