REKLAMA

Komunikacja

Autostrada do powtórki

Opublikowano 13 marca 2020, autor: bj

Przesuwa się w czasie przebudowa drogi krajowej na autostradę, od granicy z Niemcami w stronę Żar.

Chodzi o 13-kilometrowy odcinek od granicy z Niemcami  w kierunku Żar. To jeden z etapów przebudowy drogi krajowej nr 18 i dostosowania jej do parametrów autostrady.

Przetarg na te prace, ogłoszony przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad, wygrała firma Strabag Infrastruktura Południe, która za roboty zażyczyła sobie 180 mln 500 tys. zł. Od tej decyzji odwołała się firma PORR (żądała 185 mln 900 tys. zł), a Krajowa Izba Odwoławcza podzieliła jej zdanie.

– Izba nakazała zamawiającemu unieważnienie wyboru najkorzystniejszej oferty, powtórzenie badania i oceny ofert oraz odrzucenie oferty złożonej przez Strabag Infrastruktura Południe. Podstawą jest niezgodność oferty z treścią specyfikacji istotnych warunków zamówienia – informuje Katarzyna Prowadzisz, rzeczniczka KIO.

W przetargu wystartowały również: Budimex, który żądał 191 mln zł, Konsorcjum – Lider Max Bögl Polska (195 mln  300 tys. zł) oraz konsorcjum MIRBUD S.A. i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S.A. (207 mln 836 tys. zł).

Po decyzji KIO, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad będzie musiała od nowa rozpatrzyć wszystkie oferty.

Zgodnie z przetargiem, na pierwszym odcinku o długości 1,3 km od końca mostu na Nysie Łużyckiej zadaniem wykonawcy będzie zaprojektowanie i rozbudowa obu jezdni drogi nr 18. Na dłuższym odcinku, ok. 10,5 km, rozbudowana zostanie nitka południowa (północna na całym 70-kilometrowym odcinku została przebudowana w latach 2004-2006).

 

Ruszają w marcu

Tymczasem do przebudowy drugiego odcinka A18 przymierza się już konsorcjum MIRBUD S.A. i Przedsiębiorstwa Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA. Prace zacznie w okolicach węzła w Królowie (po zakończeniu inwestycji nazywał się będzie Żary Zachód), a zakończy ok. 4 km przed węzłem Iłowa. Roboty ruszą w drugiej połowie marca, finał zaplanowany jest na drugą połowę 2022 r.

Napisz komentarz »