REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Czy makaron leczy koronawirusa?

Opublikowano 06 marca 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Chyba tak, skoro zaczęło brakować go w sklepach. Z drugiej strony miłość do świderków i nitek nie ustrzegła Włochów przed wirusem. Masowo wykopujemy też ryż, którym zajadają się Chińczycy…

Choć wykupowane są włoskie makarony i chińskie ryże, to swojska mąka też cieszy się popularnością. A żele antybakteryjne to towar wręcz deficytowy.

Bywa pusto

O widoku pustych półek w sklepach wszyscy zdążyli już zapomnieć. Ostatni raz było tak za PRL-u.

– Dojeżdżam do pracy do Niemiec. Widziałam puste półki w marketach i wygląda to przerażająco. Wiem, że w tamtym kraju przygotowano listę zakupów, które każdy powinien mieć w domu na wypadek, gdyby musiał poddać się kwarantannie – mówi nam Krystyna Piela, przy jednym z żagańskich marketów, w środę, gdy potwierdzono pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce.

Wózki wypakowane konserwami, kartonami z mlekiem i sokami. Artykuły higieniczne. Wszystko, co potrzebne, by kwarantannę przejść w miarę komfortowych warunkach.

– Słyszeliśmy, że w markecie na osiedlu jest tak dużo ludzi, że na zakupy przyjechaliśmy do centrum. Mamy pełen koszyk, ale to przez mleko i ręcznik papierowy. Zapasów tu nie ma – mówią pani Lila i pan Tadeusz z Żagania. – W sklepach nie ma już żeli antybakteryjnych – dodają.

W aptekach też nie lepiej

Maseczki na twarz, które kosztowały do tej pory 50 gr za sztukę, teraz potrafią kosztować nawet kilkanaście złotych. Droższe nawet 90 zł zamiast ok. 40 zł. Ceny dalej idą w górę.

– Pacjenci już od około 2 tygodni poszukują maseczek i środków dezynfekujących – mówi Daria Wielogórska-Rutka, kierownik Apteki Targowej w Żarach. – Ceny wzrosły drastycznie. Maseczki, które kosztowały 50 gr, teraz kosztują kilkanaście złotych. Maseczki z właściwościami przeciwwirusowymi podrożały z około 40 zł do nawet 90 zł za sztukę. Ceny windowane są już w hurtowniach, skąd cena narzucana jest aptekom. A trzeba zwrócić uwagę na fakt, że noszenie maseczek prewencyjnie jest niepotrzebne. Maseczki powinny nosić osoby chore lub te, które z chorymi przebywają. Koronawirus przenosi się drogą kropelkową, z tego względu tak ważne jest mycie rąk. W domu wystarczy woda i mydło, chusteczki odkażające. W razie wątpliwości, można skonsultować się z farmaceutą, który jest kompetentny, by udzielić informacji o wirusie – dodaje farmaceutka.

Napisz komentarz »