REKLAMA

Kronika policyjna

Komornik wyszedł za kaucją

Opublikowano 06 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagański komornik wyszedł z więzienia za poręczeniem majątkowym w wysokości 80 tys. zł.

Przypomnijmy, policjanci aresztowali Zbigniewa Z. w maju ubiegłego roku, w jego mieszkaniu. Komornik, który przez blisko 30 lat prowadził kancelarię przy ul. Mickiewicza, jest podejrzany o przywłaszczenie ponad 2 mln zł. Areszt opuścił po ponad ośmiu miesiącach odsiadki.

– Zastosowano wobec niego inne środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 80 tys. zł, dozoru policji oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu – informuje Zbigniew Fąfera, rzecznik  zielonogórskiego Prokuratury Okręgowej.

Komornikowi prokuratura przedstawiła blisko 400 zarzutów. Śledztwo wszczęła w wyniku zawiadomienia przewodniczącego Rady Izby Komorniczej w Poznaniu po uzyskaniu wyników wizytacji w żagańskiej kancelarii, w toku której stwierdzono nieprawidłowości.

– Zbigniew Z. w okresie od 17 lutego 2017 r. do 18 stycznia 2018 r., w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, pełniąc funkcję komornika sądowego przy Sądzie Rejonowym w Żaganiu, jako funkcjonariusz publiczny nie dopełnił swoich obowiązków. Wbrew przepisom Ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, przywłaszczył powierzone mu środki stanowiące wpłaty dłużników i zaliczki pobrane na poczet prowadzonych postępowań egzekucyjnych w łącznej kwocie 2 mln 8 tys. zł, działając tym samym na szkodę poszczególnych wierzycieli oraz Skarbu Państwa – dodaje Fąfera.

Poszkodowanych w sprawie jest 527 osób. Z początkiem ubiegłego roku żagański komornik został zawieszony w swoim zawodzie, po tym jak nieprawidłowości w jego kancelarii wykazała kontrola poznańskiej Izby Komorniczej. Teraz Zbigniew Z. stanie przed sądem.

Napisz komentarz »