REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Dobijają handel

Opublikowano 06 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

Dwukrotnie wzrosły stawki opłat targowych na żagańskich targowiskach przy ul. Rybackiej i Sportowej.

Na piątkowej sesji (28.02.) większość radnych zagłosowała za podwyżką, co w praktyce oznacza przywrócenie stawek, które pięć lat temu zostały obniżone przez ówczesne władze.

I tak, opłata dzienna za sprzedaż z wózka ręcznego, skrzynki, roweru wynosić będzie 3 zł dziennie (było 1 zł), za zajęcie placu handlowego do 3 metrów – 3 zł (było 1,50 zł), za sprzedaż z samochodu osobowego – 15 zł (było 7,50 zł), z pojazdu o ładowności do 2,5 ton – 20 zł (było 10 zł), powyżej 2,5 ton – 25 zł (było 14 zł), powyżej 2,5 ton z przyczepą lub naczepą – 40 zł (było 18 zł).

Aż 17 radnych było za zmianą stawek, a tylko dwóch – Andrzej Chodań i Tomasz Kwarciński – przeciw.

– Uważam, że tak drastyczne podwyższenie stawek jest niezwykle szkodliwe nie tylko z punktu widzenia ekonomicznego, ale także społecznego – skwitował Kwarciński. – Nasze targowiska stają się powoli symbolem rozpaczy. Bo naprawdę tylko żal wzbiera we mnie, kiedy widzę te puste parcele i brak sprzedających, a co za tym idzie także kupujących. W szczególności dotyczy to targowiska przy ul. Rybackiej. Nie możemy tak tego zostawić, a co ważniejsze – nie możemy tej sytuacji pogarszać. Tymczasem podwyższenie stawek, w dodatku aż dwukrotne, niewątpliwie nasz żagański handel na targowiskach po prostu dobije.

Argumenty radnego kolegów nie przekonały.Wyższe stawki uchwalili bez dyskusji.

Halina Lasoń, targująca przy Rybackiej, przyznaje, że wzrost opłat zniechęci handlujących do tego biznesu.

– Niech pan zobaczy, z roku na rok handlujących płodami rolnymi  jest coraz mniej. Dziś stoję tylko ja (wtorek, 3.03. – red.). Wiosną i latem będzie nas trochę więcej. Jeśli urzędnicy chcą ożywić targowisko podwyżkami opłat, to na pewno nie tędy droga. To bardzo zły pomysł – kwituje.

Napisz komentarz »