REKLAMA

Samorząd

Mniej na sport i kulturę

Opublikowano 06 marca 2020, autor: Piotr Piotrowski

O blisko połowę urzędnicy z Brzeźnicy ucięli dotacje dla klubów sportowych oraz stowarzyszenia zrzeszającego zespoły Górali Czadeckich.

I tak, piłkarski klub Zorza Brzeźnica otrzyma na swoją działalność tylko 11 tys. zł. W ubiegłym roku mógł liczyć na 24 tys. zł.

Mniej dostanie również drugi klub gminny występujący w żagańskiej klasie B – Piast Wichów. Jego piłkarze i działacze będą się musieli zadowolić kwotą 9 tys. zł (było 12 tys. zł).

– Ucięliśmy dotacje, bo gmina jest coraz biedniejsza. Pieniędzy brakuje na wszystko. Walczymy o przetrwanie – mówi wójt Jerzy Adamowicz. – Z roku na rok budżet coraz bardziej zżerają wydatki na oświatę.

A jak dziurę budżetową w postaci 13 tys. zł załatają sternicy Zorzy Brzeźnica, którzy oprócz seniorów w żagańskiej klasie B, mają jeszcze drużynę w Lubuskiej Lidze Młodzików?

– Dostaliśmy o ponad połowę mniej niż rok temu. Pieniędzy starczy na pół roku. Dogramy sezon w klasie B i lidze młodzików do czerwca. Nie wiemy, co będzie potem – mówi Paweł Najdek, trener piłkarzy Zorzy. – A wiadomo, że koszty są coraz wyższe. Najwięcej idzie na opłaty za sędziów i wyjazdy na mecze. A przecież sprzęt sportowy też się zużywa. Trzeba będzie częściej pukać do drzwi prywatnych sponsorów.

Będą oszczędzać

O 15 tys. zł gmina ucięła również dotację na organizację imprez i działalność zespołów ludowych. Rok temu było 35 tys. zł, teraz jest tylko 20 tys. zł. To dotacja na propagowanie kultury i tradycji Bukowiny przez Stowarzyszenie Kulturalno-Sportowe Zgoda Brzeźnica. Pieniądze pójdą na działalność sześciu gminnych zespołów ludowych: „Źródełko”, „Wichowianki”, „Stanowianki”, „Watra”, „Mała Watra” i „Syrba”, należących do stowarzyszenia.

– 10 tys. zł mniej to dużo. Z wyjazdów na występy po całym kraju nie zrezygnujemy, za to oszczędzać będziemy na konserwacji i naprawach instrumentów oraz zakupie strojów – mówi Jadwiga Parecka ze stowarzyszenia. – Jeśli instrument się zepsuje, to trzeba będzie go naprawiać we własnym zakresie. Podobnie będzie z zakupem kierpców, fartuszków.

Napisz komentarz »