REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Woda będzie droższa

Opublikowano 06 marca 2020, autor: bj

O prawie 20 procent więcej zapłacą za ciepłą wodę mieszkańcy osiedla muzyków w Żarach.

Dlaczego w spółdzielni szykują się podwyżki?

 – Ceny nie były zmieniane od 2012 r. Od tego czasu wzrosły koszty przesyłu czy produkcji.  Do tego dochodzą koszty obsługi tego systemu, która należy do firm zewnętrznych czyli montaż, rozliczanie, konserwacja- tłumaczy Stanisław Hałabura, prezes największej żarskiej Spółdzielni Mieszkaniowej przy ul. Wieniawskiego 1.

Średnia cena wody wzrośnie do ok. 20 zł za metr sześcienny, czyli o ok. 4 zł. Cena, jaką płacą mieszkańcy, zależy nie tylko od ilości zużytej wody, ale także odległości, na jaką jest przesyłana.

– Podgrzewaną wodę mamy w wysokiej zabudowie, czyli blokach 4-piętrowych. Takich budynków mamy 54, a 27 spośród nich jest już podłączonych pod ciepłą wodę. Pozostałe mają piecyki gazowe – wylicza prezes, podkreślając, że choć mieszkańcy kolejnych bloków są zainteresowani podłączeniem, ograniczeniem są pieniądze. – Budynki muszą mieć zgromadzone środki na funduszu remontowym. Energetyka Cieplna Opolszczyzny doprowadza przyłącze pod budynek, a wykonaniem pionu zajmuje się spółdzielnia. Mieszkańcy we własnym zakresie podłączają swoje mieszkanie – wyjaśnia S. Hałabura.

I dodaje: – Ciepła woda systemowa jest najbardziej ekologicznym i bezpiecznym sposobem jej uzyskania. Ten kierunek popierany przez Unię Europejską będziemy kontynuować. Bo bezpieczeństwo jest najważniejsze.

W budynkach podłączonych pod miejskie ciepło czasem dochodzi do kryzysowych sytuacji, tak jak w ostatni weekend, kiedy nie było ciepłej wody i ogrzewania w budynkach obsługiwanych przez ECO. Mieszkańcy interweniowali od piątkowego (28.02.) popołudnia.

– Przyczyna leżała po stronie zakładu energetycznego. Awarii uległa linia  średniego napięcia. W związku z tym zakład nie mógł przesłać ciepła na osiedle – tłumaczy S. Hałabura.

Nowe stawki za podgrzanie wody będą obowiązywać od maja.

Napisz komentarz »