REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Niechciany zabytek w ogniu

Opublikowano 06 marca 2020, autor: bj

Ktoś podpalił zabytkowy budynek po gminie żydowskiej przy Kaczym Rynku.

Do pożaru budynku przy Kaczym Rynku 15 strażacy zostali wezwani w sobotę, 29.02., po godz. 16. Gdy strażacy dotarli na miejsce, z okna na I piętrze wydobywał się dym.

– Pożar został szybko zauważony. Jak się okazało, w jednym z pomieszczeń paliła się kanapa i podłoga – inf. bryg. Grzegorz Lisik, oficer prasowy żarskich strażaków.

Akcja, w której udział wzięło 8 strażaków, trwała ok. 1 godz.

Cenny zabytek

Budynek był na początku wieku użytkowany przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów .

– Jeszcze w 2005 roku odbywał się tam żydowskie święta, na przykład szabas. Zabytek jest widoczny na starych grafikach miasta z początku XVIII wieku, ale zapewne jest starszy, bo należy do kompleksu budynków franciszkańskich. A Franciszkanie przybyli do Żar w XIII wieku. Budynek zapewne aż tak stary nie jest, ale jest bardzo cennym zabytkiem – mówi Rafał Szymczak, żarski regionalista.

Towarzystwo miało jednak używać budynku bez formalnego tytułu prawnego. Przejął go więc Skarb Państwa, a w 2010 roku – Urząd Miasta w Żarach.

– Był przekazany decyzją wojewody, bo miasto miało tam utworzyć muzeum – tłumaczy Józef Radzion, starosta żarski.

– W 2010 roku budynek nadawał się do normalnego użytkowania – mówi Marcin Grubizna, żarski radny, który był obecny przy przekazaniu.

Ruina do zwrotu

Teraz, po prawie 10 latach od przejęcia, budynek jest ruiną. Zawaliły się stropy, okna zostały wybite, a podłogi pozrywane. W środku widywani są wandale. W sobotnie popołudnie komuś przeszkadzała pozostawiona tam wersalka.

– O tym budynku rozmawiała ze mną burmistrz Danuta Madej. Dała sygnał, że miasto chciałoby go oddać, bo muzeum urządzone zostało w dawnym archiwum. I dlatego, że miasto przejęło zamek, co jest dużym obciążeniem. Ale czekamy na formalne pismo w tej sprawie – zastrzega J. Radzion. – Na pewno wcześniej będziemy chcieli wydać swoją opinię w tej sprawie. Bo jeżeli rzeczywiście stan budynku został pogorszony, to ktoś powinien ponieść za to odpowiedzialność.

Według strażaków, przyczyną pożaru było podpalenie. Dochodzenie prowadzi policja.

Napisz komentarz »