REKLAMA

Aktualności, Gospodarka

Odechciewa się współpracy

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: jb

Czy droga powiatowa z Konina Żagańskiego do Iłowej doczeka się remontu? Starosta grozi, że jeśli Iłowa nie dorzuci 900 tys. zł, to nic z tego nie będzie.

Starosta Henryk Janowicz chce, by gmina Iłowa dołożyła do remontu 900 tys. zł. Burmistrz Paweł Lichtański przekonuje, że to za dużo. I przypomina, że sołtysi z gminy Iłowa wciąż upominają się o naprawę dróg, poboczy, wycinki przy drogach powiatowych. Zazwyczaj nadaremnie.

– Wielokrotnie w imieniu radnych i sołtysów pisaliśmy różne wnioski do starosty – mówi burmistrz Lichtański. – Ja rozumiem, że starostwo ma sporo obciążeń wynikających z utrzymania dróg na terenie całego powiatu, ale trudno nie uniknąć komentarza w kontekście wniosku o dofinansowanie remontu drogi do Konina Żagańskiego. Niemałego na skalę naszego budżetu. Nie przypominam sobie, żeby jakikolwiek samorząd dołożył takie pieniądze, jakich żąda się od nas. Duże samorządy, jak Żagań, które mają budżety na ponad 100 mln zł, może stać na takie dofinansowanie. Powiem szczerze, że odechciewa się jakiejkolwiek współpracy – kwituje burmistrz. I zastrzega: – Starostwo powinno się konkretnie wywiązywać ze swoich obowiązków na drogach powiatowych na terenie gminy Iłowa.

– Zobaczymy, jaką kwotę w przetargu zaproponują firmy. Jeżeli Iłowa się nie dołoży do tej inwestycji, to po prostu nie będziemy robić tej drogi. My mamy 500 km powiatowych dróg i z naszym budżetem też musimy sobie z nimi radzić. Liczę na to, że wrócimy jeszcze do rozmów w tej sprawie – odpowiada starosta Henryk Janowicz.

– My takich pieniędzy w budżecie nie mamy. Droga jest powiatowa. Dołożymy do remontu, ale tyle, na ile będzie nas stać. W lipcu będę widział, jaką pulę możemy dać na remont – mówi P. Lichtański.

W budżecie powiatu zaplanowano na pierwszy etap remontu drogi z Konina do Iłowej (do mostu) 3 mln 629 tys. zł. Przetarg na wykonanie prac już ogłoszono, oferty od wykonawców przyjmowane są do 10 marca.

Napisz komentarz »