REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Maciek zasłużył na pomoc

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: Michalina Kozarowicz

Maciek Czerwiński (13 l.) został okradziony przez podłego złodzieja. Chłopcu skradziono procesor mowy, odebrano mu narzędzie do komunikowania się ze światem. Nastolatek nie został z tym sam. Mieszkańcy Żar okazali swoje wielkie serca i włączyli się w pomoc.

Maciek Czerwiński (13 l.) jest uczniem 7 klasy Szkoły Podstawowej nr 5 w Żarach. Chłopak od dziecka niedosłyszy. Przeszedł operację wszczepienia implantu. Dzięki niemu i specjalnemu procesorowi mowy mógł żyć jak każde inne dziecko. Niedosłyszący są też rodzice Maćka.

Podły złodziej

Przypomnijmy. Maciek razem z mamą w sobotę, 15.02., poszedł do fryzjera. W salonie „Dorota”, w którym chłopiec się strzygł, nie można płacić kartą. Mama poszła więc do pobliskiego bankomatu. Maciek zdjął kurtkę. Do kieszeni schował okulary i procesor mowy, nie chciał, by przeszkadzały przy strzyżeniu. Pani Moniki nie było około 5 minut. W międzyczasie Maćkiem zajęła się pracownica salonu. Do salonu wszedł mężczyzna. Chciał delikatnie skrócić boki. Zajęła się nim właścicielka, szybko uwinęła się z robotą. Mężczyzna ubrał się i wyszedł. Niestety. Wziął ze sobą kurtkę Maćka z cennym procesorem i okularami. A raczej ukradł.

Szukali go

– Na początku myśleliśmy, że ktoś się pomylił – mówi Halina Czerwińska, babcia Maćka. – Że zabrał kurtkę przez przypadek i jak się zorientuje, to ją odda. Mógł ją przynieść do redakcji „Regionalnej”, na policję czy do salonu fryzjerskiego. Ale tego nie zrobił. Teraz jestem już pewna, że ktoś zwyczajnie okradł mojego wnuka.

Zbierają na procesor

Maciek objęty jest pomocą żarskiej fundacji „Rodzina w Centrum”. Na jego rzecz można wpłacać pieniądze na numer konta: 17 1090 2561 0000 0001 4439 7920 w tytule wpisując „Pomoc dla Maćka Czerwińskiego„. Rodzina chłopaka założyła też zbiórkę na stronie www.zrzutka.pl.

– W piątek (red. 21.02) pojechaliśmy do Szczecina. Mieliśmy wizytę w Zachodniopomorskim Centrum Słuchu i Mowy. Firma Medincus wypożyczyła Maćkowi nowy procesor. Procesor Maćka jest w naprawie, ale niestety ma już 5 lat. Kolejka o przyznanie nowego procesora jest bardzo długa. A dla nastolatka posiadanie jednego procesora to bardzo ryzykowna sytuacja. To tak jak posiadać jedną parę butów. Z tym, że utrata procesora dla mojego wnuka jest tragiczna w skutkach – mówi H. Czerwińska.

Dziękujemy. Macie wielkie serca!

Rodzina spotkała się z wieloma przejawami życzliwości.

– Bardzo wszystkim dziękujemy za okazaną pomoc – mówi Monika Czerwińska, mama Maćka. – Nawet w pracy mojego męża, MK Kominy, stoi puszka, do której pracownicy zbierają pieniądze na procesor. To wszystko przejawy ogromnej ludzkiej życzliwości. Bardzo dziękujemy też panu Gadomskiemu, który ufundował Maćkowi okulary i szkole Maćka oraz wszystkim anonimowym darczyńcom, którzy wpłacają pieniądze. To naprawdę niesamowite. Bardzo za to dziękujemy – mówi mama Maćka.

#GramyDlaMaćka
Charytatywny turniej w piłkę nożną odbędzie się w niedzielę, 1.03., o godz. 10 na Orliku w Jasieniu.
Organizatorami są Dominik Olejniczak oraz Piotrek Żórawiński.
– Gramy po 6 osób, 5 w polu + bramkarz, max 10 zawodników w drużynie – wyjaśnia D. Olejniczak.
Wpisowe to 15 zł. Podczas turnieju zbierane również będą pieniądze do puszki.
– Mamy specjalny hasztag #przyjemneZpożytecznym.
Po zakończeniu turnieju przelejemy zebraną kwotę na Zrzutkę pod szyldem turnieju
Napisz komentarz »