REKLAMA

Samorząd

Strażacy bez 2 baniek

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Na dokończenie budowy nowej siedziby jednostki ratowniczo-gaśniczej w Szprotawie żagańskiej komendzie brakuje jeszcze 2,4 mln zł.

Roboty przy ul. Nowej w Szprotawie od trzech lat wykonuje firma Moris Polska z Warszawy, za 9 mln 89 tys. zł. Ostatnio prace mocno zwolniły, bo komendzie brakuje 1,4 mln zł na prace w tym roku i kolejne 1 mln zł na ostatni etap w 2021 roku. Do tej pory na inwestycję wydano ponad 5 mln zł. Pieniądze z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zostały już wykorzystane na wcześniejsze etapy robót. Inwestycja miała zostać wsparta również przez lokalne samorządy, przede wszystkim Starostwo Powiatowe. Trzy lata temu zarząd powiatu obiecał, że wspomoże ją kwotą 2 mln zł. Na obietnicach się skończyło, bo do tej pory komenda otrzymała zaledwie 400 tys. zł.

Na sesji Rady Powiatu, 25 lutego, nowy komendant żagańskiej straży, mł. bryg. Jan Marszałek pożalił się radnym, że nie wie, skąd wziąć brakujące fundusze.

Dziś żagański starosta Henryk Janowicz tłumaczy, że powiat nie ma pieniędzy, aby wyłożyć  obiecane 1 mln 600 tys. zł. W tej sytuacji, wsparcia strażacy muszą szukać gdzie indziej, m.in. w większej dotacji z ministerstwa.

– Na pewno będę rozmawiał i współpracował z różnymi podmiotami na temat wsparcia inwestycji – powiedział radnym Marszałek, żaląc się na problemy z wykonawcą i trudności w egzekwowaniu poprawek. – Wizytowałem budowę jednostki w Szprotawie. I widzę dużo problemów z wykonawcą. Niedociągnięcia i przekłamania są na porządku dziennym.

Napisz komentarz »