REKLAMA

Samorząd

Nowy od kultury

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: jb

Jarosław Dulęba (48 l.) został nowym dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury i Biblioteki w Wymiarkach

Na co dzień jest wykładowcą wydziału pedagogiki, psychologii i socjologii zakładu animacji kultury na Uniwersytecie Zielonogórskim. Pełnił też rolę wiceprzewodniczącego Rady Gminy w Wymiarkach.

– Pomyślałem, że tutaj można i trzeba zrobić coś więcej. Wykładałem zarządzanie kulturą, więc wiedzę w tym temacie mam. Chciałbym stworzyć pracownię malarstwa, rysunku, fotografii, intermedialną. W tych zakresach nawet sam mógłbym prowadzić zajęcia. Chciałbym też zainteresować ludzi śpiewem białym czy zajęciami teatralnymi – mówi J. Dulęba. – Uważam, że kultura nie jest tylko od rozrywki, ale też edukacji. Chciałbym skupić przy GOKiB tych, którzy pamiętają o historii naszego regionu i ją pielęgnują. Podczas zajęć z historii mogliby wiele ciekawych rzeczy przekazać innym – dodaje.

Najpierw biblioteka

GOKiB ma w 2020 roku około 230 tys. zł gminnej dotacji.

– To niewielki budżet, ale wiem, że da się zrobić dużo rzeczy własnymi siłami. Chciałbym też korzystać z programów, które pozwalają na uzyskanie dotacji. O pierwszą będę się starał już od poniedziałku w Narodowym Centrum Kultury. O szaleństwie na pewno nie ma mowy, ale zamierzam zainwestować w ludzi, postawić bardziej na instruktorów, którzy poprowadzą poszczególne zajęcia – deklaruje nowy dyrektor. – Pierwsza sprawa dotyczyć będzie jednak biblioteki. Ona jest teraz zamknięta, chciałbym ją jak najszybciej organizacyjnie przygotować i znowu otworzyć – dodaje.

W 2018 roku J. Dulębę po raz pierwszy wybrano do Rady Gminy, został jej wiceprzewodniczącym. Radny nie może być dyrektorem instytucji podległej gminie, więc Dulęba przesłał już komisarzowi wyborczemu rezygnację z mandatu.

– Gdy coś robię, lubię się skupiać na jednym, więc na pewno w nowym semestrze nie będę już prowadził zajęć na uczelni – dodaje.

Komisarz wyborczy ustali termin dodatkowych wyborów do Rady Gminy w Wymiarkach.

J. Dulęba jako dyrektor zarobi około 3,5 tys. zł miesięcznie, pracę rozpocznie 2 marca. Zastąpi na tym stanowisku Barbarę Szałęga. W konkursie o fotel dyrektora pokonał Małgorzatę Cegielską, byłą dyrektor Ośrodka Kultury i Biblioteki w Trzebielu.

Napisz komentarz »