REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Nie chcą promieniowania

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

W sprawie budowy masztu telefonii komórkowej mieszkańcy ul. Mieszka I oraz Kościuszki w Żaganiu interweniowali na komisji gospodarki Rady Miasta.

O sprawie pisaliśmy tydzień temu. Żaganianie przypadkiem dowiedzieli się, że pod ich domami stanie maszt telefonii komórkowej sieci Play. Mają już jedną taką instalację w sąsiedztwie swoich domów. Boją się szkodliwego promieniowania elektromagnetycznego, które – ich zdaniem – może zwiększyć zachorowalność na raka czy choroby reumatyczne.

Przedstawiciele sieci podpisali już wstępną umowę na dzierżawę gruntu pod maszt z jednym z żagańskim przedsiębiorców. Maszt stanie na działce Zdzisława Kisiela, którą okala z jednej strony rzeka Czerna, z drugiej kanał zasilający dawną elektrownię. Inwestor zlecił już pomiary geodezyjne i elektryczne.

Na poniedziałkowej komisji gospodarki i budżetu (24.02.), mieszkańcy ul. Mieszka I i Kościuszki prosili burmistrza i radnych, aby w trosce o ich zdrowie, zablokowali inwestycję.

 – Nie chcemy szkodliwego promieniowania pod oknami – zaznaczył Antoni Budziłło

– Gdy postawiono nam pierwszy maszt w innym miejscu rzeki, szybko zniknęły z niej kaczki i bobry – wtórował mu Grzegorz Woźniak. – My nie będziemy się mogli wynieść, mamy tu domy.

Zbierają podpisy pod protestem

Mieszkańcy prosili burmistrza i urzędników, aby wskazali inwestorowi inne miejsca, odleglejsze od ich zabudowań. Roman Ciszewski, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miasta, podkreślił, że do tej pory inwestor nie złożył wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, a bez pozytywnej opinii burmistrza w tej sprawie nie postawi masztu. Zapewnił też, że zanim to się stanie, burmistrz przeanalizuje wszystkie „za” i przeciw”.

– Zbieramy podpisy pod protestem w sprawie budowy masztu. Wkrótce trafi do burmistrza i radnych – zapowiedział G. Woźniak.

Napisz komentarz »