REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mogą sprzedać twoje mieszkanie!

Opublikowano 28 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Wynajmujesz mieszkanie od żagańskiego Zakładu Gospodarki Komunalnej i nie zamierzasz go wykupić? Możesz je stracić!

Wszystko przez to, że ZGM nie ma pieniędzy na remonty. Dług lokatorów wobec zakładu wynosi już 3,5 mln zł, z czego bieżący, licząc ostatnie sześć miesięcy – ok. 500 tys. zł. Dodatkowo maleje dotacja z Urzędu Miasta.

ZGM administruje 1.248 mieszkaniami, z czego 118 to komunalne, reszta – socjalne. W tym roku dostał od Urzędu Miasta dotację w kwocie 998 tys. 842 zł – o około 400 tys. zł mniejszą niż rok temu.

– Pieniądze w całości przekazujemy do wspólnot mieszkaniowych, w których mamy udziały w postaci pojedynczych mieszkań – tłumaczył radnym Bogdan Fryze, dyrektor ZGM, na komisji gospodarki, w poniedziałek, 24 lutego. – Przeznaczane są na inwestycje w ramach funduszu remontowego.

Zakładowi brakuje pieniędzy na najpilniejsze remonty w budynkach, których jest właścicielem w stu procentach. Chodzi głównie o wymiany trzonów kuchennych w piecach kaflowych oraz okien i drzwi. W ubiegłym roku na ten cel poszło zaledwie 268 tys. zł. W tym roku pieniędzy jest jeszcze mniej. Dlatego w marcu dyrektor będzie wnioskował do burmistrza o zwiększenie dotacji.

Miasto sprzeda

ZGM korzysta z nowych przepisów, by poprawić swoją sytuację finansową.

– Pojęcie lokalu socjalnego zastąpiono najmem socjalnym. A to oznacza, że możemy weryfikować najemców pod kątem dochodów i wypowiadać im umowy, gdy ich status materialny się polepsza – podkreślił  Fryze.

Na tej podstawie niedawno połowa z 12 najemców budynku socjalnego przy ul. Włókniarzy straciła status najemców socjalnych. Dalej w nim mieszkają, ale płacąc już wyższy czynsz, jak w lokalach komunalnych.

Druga istotna zmiana dotyczy mieszkań komunalnych. ZGM nie musi już czekać, aż najemca złoży wniosek o wykup lokalu z 50-procentową bonifikatą. Teraz zakład sam może wskazać mieszkańcowi lokal zamienny, a ten, który dotychczas zajmował, wystawić do sprzedaży w przetargu. W ten sposób ZGM pozbędzie się mieszkań wymagających remontu czy znajdujących się w zasobach wspólnot mieszkaniowych, które musi dotować w ramach funduszu remontowego.

– Chcielibyśmy, aby teraz miasto decydowało, co sprzedać i w jakim tempie – mówił na komisji Roman Ciszewski, naczelnik wydziału gospodarki nieruchomościami w Urzędzie Miasta. –  Najemcy wypowiemy umowę najmu i jednocześnie zaproponujemy lokal zamienny o równorzędnym standardzie.

Napisz komentarz »