REKLAMA

Zdrowie

Brakuje lekarzy i pieniędzy

Opublikowano 21 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Mniej pieniędzy i lekarzy. Mieszkańcy Żagania żalą się na wydłużone terminy komisji Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.

Do redakcji zgłosił się mieszkaniec Żagania, który chciał wyrobić kartę parkingową z tytułu opieki nad swoją niepełnosprawną 90-letnią matką.

– Opiekuję się matką, jeżdżę z nią do lekarza, robię zakupy. Karta da mi możliwość parkowania w miejscach wyznaczonych dla niepełnosprawnych – mówi pan Kazimierz.

Kompletny wniosek o wydanie takiej karty, wraz z załączonym orzeczeniem lekarskim, złożył w siedzibie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w grudniu ubiegłego roku. 

– Miał zostać rozpatrzony przez komisję w ciągu 30 dni, do 27 stycznia. Po miesiącu czekania dostałem pismo, w którym termin odroczono o kolejne dwa miesiące, do 27 marca – żali się pan Kazimierz. –  Powodem jest „brak możliwości skompletowania składu orzekającego w ustawowo przewidzianym terminie”.

Olga Łabuz-Woźniak, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, zwłokę tłumaczy brakiem lekarzy. –  To nasza największa bolączka. Często musimy przekładać terminy komisji ze względu na brak specjalistów. O ile internistów mamy trzech, to tylko po jednym neurologu i  pediatrze. Za to brakuje nam okulisty i chirurga – mówi. – Jeden neurolog czy pediatra nie jest w stanie być na wszystkich komisjach. A takich posiedzeń odbywa się około 20 miesięcznie.

Drugą przyczyną opóźnień są finanse. Tegoroczny budżet PZON-u wynosi 410 tys. zł i jest o 70 tys. zł mniejszy niż rok temu.

– Zwróciliśmy się z pismem do wojewody o uruchomienie rezerwy celowej. Brak dodatkowych środków spowoduje wydłużenie terminu oczekiwania na komisje o 4 do 5   miesięcy – mówi O. Łabuz-Woźniak. – A dużo osób potrzebuje co roku orzeczeń, aby nie stracić pracy.

Żagański PZON wydaje rocznie ok. 5 tysięcy orzeczeń. Co miesiąc wpływa do niego ok. pół tysiąca wniosków. -W styczniu tego roku orzekaliśmy już 415 razy, o 109 więcej niż w tym samym okresie rok temu – wylicza przewodnicząca. 

Napisz komentarz »