REKLAMA

Samorząd

Muszą zapłacić szybciej

Opublikowano 21 lutego 2020, autor: jb

Radni z Niegosławic spierali się z wójtem o milion złotych, który gmina musi wziąć z limitu na rachunku bankowym (na sesji w poniedziałek, 17 lutego)

Zakończenie termomodernizacji szkoły Przecławiu zaplanowane było na koniec marca, ale wykonawca uporał się z robotami wcześniej i szybciej wystawił fakturę o zapłatę. Koszt to ponad 3 mln 100 tys. zł. W gminnej kasie dziś takich pieniędzy nie ma, więc trzeba będzie je wziąć z banku.

– Termin zapłaty mija 25 lutego, dlatego przyspieszyliśmy głosowanie w sprawie skorzystania z limitu na rachunku bankowym – mówił wójt Jan Kosiński.

– Czyli zrobimy prezent bankowi, bo weźmiemy kolejne zobowiązanie, i inwestorowi, bo dostanie pieniądze wcześniej. A siebie przestaliśmy szanować – zauważył radny Henryk Inglot.

– Jakie zapisy były w umowie z wykonawcą, że w ogóle doszło do takiej sytuacji? Chyba powinniśmy byli się zabezpieczyć wcześniej – mówiła Joanna Piechocka-Miś. – Jesteśmy postawieni w bardzo niezręcznej sytuacji.

– Przypominam, że my nie zaciągamy kredytu. Zwiększamy tylko limit na naszym rachunku bankowym. Jak tylko na koncie będą się pojawiać dochody, to bank będzie je sobie zabierał na poczet limitu. A całość i tak odzyskamy, po otrzymaniu dotacji na termomodernizację od Urzędu Marszałkowski. W najgorszym wypadku, jeżeli nie uda nam się tego spłacić do czerwca, to dodatkowe opłaty wyniosą 3,5 tys. zł – tłumaczyła skarbniczka Mirosława Baranowska.

– Dzisiaj jest już za późno na dyskusję o tym, czy dobrze przygotowano umowę z wykonawcą. Jeżeli wykonawca działa zgodnie z prawem, to nie pozostaje nam nic innego, jak zapłacić – podsumował Przemysław Zgrzebski. – Jeśli mu nie zapłacimy, będzie miał prawo naliczać nam odsetki – dodał.

Radni zatwierdzili wcześniejszą wypłatę większością 8 głosów.

Gmina czeka ciągle na wypłatę unijnego dofinansowania do inwestycji.

Napisz komentarz »