REKLAMA

Sport

Czarni wracają do historii

Opublikowano 21 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagańskie drużyny piłki nożnej przejmie od Uczniowskiego Klubu Sportowego nowe stowarzyszenie – MKS Czarni Żagań 1957.

Do tej pory zespoły piłkarskie, w tym seniorzy grający w IV lidze, tworzyły sekcję Uczniowskiego Klubu Piłkarskiego Czarni. Klub nie mógł jednak zarabiać np. na biletach czy gadżetach a także pozyskiwać sponsorów. Mogłoby to robić stowarzyszenie, które właśnie zostało zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym.

– Stowarzyszenie nie bez powodu ma w nazwie datę 1957.  Wszyscy fani piłki nożnej w Żaganiu wiedzą, że to rok założenia klubu MKS Czarni, do którego tradycji piłkarskich i bogatej historii chcemy nawiązać –  mówi wiceprezes zarządu stowarzyszenia, Przemysław Wojtysiak.

Dodajmy, że klub MKS upadł w 2012 roku z powodu długów. Jego tradycje przejął UKS Czarni. Teraz od UKS-u drużyny przejmie  stowarzyszenie, na którego spotkaniu założycielskim było 25 osób. Prezesem zarządu został Roman Chruścicki, żagański przedsiębiorca i wierny kibic Czarnych, który w latach świetności klubu był jego sponsorem i działaczem. Wiceprezesem został P. Wojtysiak, skład zarządu uzupełniają: były piłkarz MKS Czarni i jeden z najlepszych obrońców żagańskiej drużyny, Przemysław Kowalski,  wieloletni działacz i kierownik drużyny w MKS-ie, Zygmunt Dziopa oraz Marcin Szymański.

Przejmą 9 drużyn

Nowe stowarzyszenie przejmie od sekcji UKS Czarni wszystkie dziewięć drużyn piłkarskich, w tym żeńską. Formalnie zespoły trafią pod jego skrzydła w czerwcu, gdy zakończą się rozgrywki ligowe. Czwartoligowcy, podobnie jak drużyny młodzieżowe będą grać pod szyldem MKS Czarni Żagań 1957 od nowego sezonu. 

   – Chodzi o to, aby oddzielić piłkę nożną od pozostałych dyscyplin w UKS-ie – dodaje Marciniak. – Póki co, zapraszamy do współpracy miłośników Czarnych, a także do składania deklaracji członkowskich. W najbliższym czasie chcemy zaprosić rodziców piłkarzy wszystkich drużyn młodzieżowych na spotkania, aby wyjaśnić im sytuację i prosić o wypełnienie deklaracji o przejściu swoich dzieci do stowarzyszenia.

Zarówno czwartoligowi piłkarze jak i trzecioligowe piłkarki UKS-u dograją sezon pod skrzydłami sekcji.  Od nowego sezonu wybiegną na murawę w koszulkach z  napisem „MKS Czarni Żagań 1957”. Ale to nie koniec nowości. Mecze ligowe drużyny seniorów będą rozgrywane na stadionie przy ul. Waryńskiego. – Obecnie staramy się o dzierżawę tego obiektu od miasta. To tutaj Czarni odnosili największe sukcesy – dodaje prezes Roman Chruścicki. – W przyszłości trybuny mają zostać częściowo zadaszone.

Szkolenie młodzieży to podstawa

Członkowie nowego stowarzyszenia mocno kibicują piłkarzom pierwszej drużyny, aby utrzymała się w IV lidze. – Do drużyny zostali wypożyczeni dwaj solidni zawodnicy. Dariusz Dziewiątak wzmocni linię defensywy, Łukasz Jeżak – rywalizację bramkarzy – podkreśla P. Wojtysiak.  – Ponadto, Wojciech Wypych jest już zawodnikiem żagańskiego klubu.  Bramkarzy będzie szkolił doświadczony trener, Waldemar Goliński. Wierzymy, że Czarni zdobędą minimum 28 punktów i utrzymają się w czwartej lidze.

Czy nowe stowarzyszenie planuje nawiązać do największych sukcesów Czarnych? – Bardzo chwielibyśmy utrzymać IV ligę dla Żagania w tym sezonie, a w następnych, aby drużyna grała w środku tabeli. Scenariusze z „armią zaciężną” już przerabialiśmy, wszyscy wiemy, jak się to skończyło dla żagańskiego MKS-u – mówi Chruścicki. – Główne cele to szkolenie młodzieży i granie swoimi wychowankami. – Chodzi o to, aby zaszczepić w młodzieży miłość do klubu, do tego „dla kogo grasz a nie za ile”. Liczymy również na reaktywację klubu kibica Czarnych, wierzymy, że doping wróci na stadion. Jest potrzebny od zaraz, bo drużyna potrzebuje punktów – podkreśla Marciniak.

Napisz komentarz »