REKLAMA

Samorząd

Podwyżki zamiast remontu

Opublikowano 14 lutego 2020, autor: bj

Mieli wyremontować żarskie targowisko przy ul. Lotników w Żarach powoli. Na razie zamiast tego… podnieśli opłaty.

– Mamy wszystkie dokumenty do rozpoczęcia remontu targowiska przy ul. Lotników. Finansować inwestycję miało jednak miasto, ale ten wydatek nie został zapisany w budżecie – mówi Krzysztof Tuga, prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Żarach.

O remoncie targowiska mówi się od 2015r. Wówczas prezes wpadł na pomysł, że sięgnąć po pieniądze z budżetu obywatelskiego. W ramach inwestycji miałaby zostać utwardzona płyta,pokryta kostką betonową, z opaską z krawężników. Nie udało się.

Do tematu 2 lata później wróciła Danuta Madej, burmistrz. I to w bogatszej wersji. Miała zostać utwardzona cała część handlowa, zamontowane nowe stoły i wiaty . Teren wokół wieży ciśnień, podświetlany, miał zostać zagospodarowany na miejsce rekreacyjne.

Do tego 10 stanowisk do handlu z samochodów. Pojawić się też miały latarnie, bramy i nowe furtki oraz renowacja zabytkowej bramy i muru. Koszt całości to 3 mln zł. O milion zł. magistrat ubiegał się z ministerialnej dotacji. Ale nie dostał ani grosza.

Drenują kieszenie

Przy okazji padły zapewniania o przymiarkach do realizacji inwestycji etapami od 2020 r.  Ale w miejskim budżecie na ten rok nie została zapisana ani złotówka.

Miasto nie wyremontowało i na razie nie wyremontuje. Nadszarpnęło za to finanse sprzedających. Bo na starym, zabłoconym targowisku od niedawna jest drożej. Opłata przy sprzedaży z samochodu osobowego podskoczyła do 19 zł (było 15 zł), z większych aut do 25 zł (było 20). W wersji z przyczepą opłata szybuje do 50 zł (poprzednio 41 zł). Gdy sprzedawca zajmuje jedno przęsło ławy (do 3 mkw.) płaci 11 zł zamiast 9 zł. Jeśli ma towar poza stoiskiem na powierzchni do 3 mkw. dorzucić musi 10 zł (dotychczas 8 zł). Handlujący na pchlim targu używanymi rzeczami przy 3 mkw. muszą wysupłać 8 zł za każde 3 mkw. (wcześniej 6 zł).

Handlowcy, jeśli nie zmieszczą swojego kramu na stoisku, za każdy dodatkowy metr dorzucić będą musieli 6 zł.

Napisz komentarz »