REKLAMA

Samorząd

Sięgnęli mieszkańcom do kieszeni

Opublikowano 14 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Podwyżka opłat za śmieci czeka mieszkańców gminy Szprotawa już od 1 marca.

Wyższe opłaty za odpady komunalne uchwalono (na sesji 10 lutego) na wniosek czterech klubów: Szansa dla Szprotawy, Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Szprotawskiej, Grono to My oraz Gmina i Powiat Przyjazne Ludziom.

Przypomnijmy, na styczniowej sesji radni koalicyjni odrzucili stawkę zaproponowaną przez p.o. burmistrza, Ewę Gancarz  – 30 zł miesięcznie od osoby, twierdząc, że jest ona „szokująco” wysoka. Zaproponowali 22,50 zł miesięcznie. To i tak dużo więcej, niż do tej pory płacili szprotawianie – 15,50 zł miesięcznie od osoby.

Przewodniczący rady, Andrzej Stambulski podkreślił, że jeśli urzędnicy zweryfikują ok. 4 tysięcy nieuczciwych mieszkańców (na ok. 20 tys. zameldowanych w gminie), którzy nie płacą za śmieci, system gospodarki odpadami powinien się zbilansować i gmina nie będzie musiała do niego dokładać co roku kilkuset tysięcy zł.

– Warto zorganizować spotkania z zarządcami wspólnot i uzmysłowić im problem – oznajmił Stambulski. – Nie chcemy płacić za te osoby, które nie zgłosiły się do systemu. Trzeba zweryfikować liczbę osób zamieszkujących w danej nieruchomości.

– Tak, czy siak, będziemy musieli dopłacać do śmieci z budżetu gminy. Wiem, że proponowana przeze mnie stawka 30 zł była szokująca, ale ona wedle wyliczeń miała zbilansować system gospodarki odpadami – skwitowała Ewa Gancarz.

Procedura kontroli śmietników

Radny Stefan Gołek dociekał, jak będzie wyglądała od 1 września br. kontrola segregowanych odpadów. – Jeżeli ktoś zostanie przyłapany na niesegregowaniu, to kto to oceni? Czy jest opracowana procedura kontroli śmietników? – pytał.

– Współczuję mieszkańcom blokowisk, szefom wspólnot i prezesom spółdzielni mieszkaniowych, bo będą mieli problem. Bo jak upilnować, aby wszyscy uczciwie segregowali i nie podrzucali innym śmieci? – odparła Gancarz, podkreślając, że kontrole urzędników muszą być, zgodnie z ustawą.

Zgodnie z przepisami, jeśli kontrolujący stwierdzą nieprawidłowości w segregowaniu, mieszkańców czekają kary – zapłacą dwukrotność miesięcznej, nowej stawki, czyli 45 zł od osoby. Kontrole ruszą od 1 września br.  We wspólnotach i blokach spółdzielczych, gdzie funkcjonują wspólne pergole obowiązywać będzie odpowiedzialność zbiorowa. Wystarczy, że jedna osoba wrzuci odpad nie do tego worka czy pojemnika, co trzeba.

Ustawę śmieciową podsumował radny Roman Pakuła. – Tyle idiotyzmów mamy w tej ustawie, że się w głowie nie mieści. A co torebką z fusami? Fusy wyrzucać osobno i torebkę osobno? A może wcześniej je suszyć? A co sznurkiem od torebki? – denerwował się.

Nastroje tonował radny Ireneusz Ganczar: – Proszę, żebyśmy tutaj  kabaretu nie wprowadzali – skwitował. – Mieliśmy uchwalić nową stawkę i  myślę, że 22,50 zł jest kwotą kompromisową. Chyba nikt z nas nie jest zadowolony z tej ustawy. Ani mieszkańcy, ani radni, ani urzędnicy.

Napisz komentarz »