REKLAMA

Sport

Akademia w Promieniu?

Opublikowano 14 lutego 2020, autor: hakma

Po nieudanym pomyśle połączenia dwóch żarskich klubów Promienia Żary i Unii Kunice, włodarze Promienia znowu zaskoczyli piłkarskie środowisko. Chcą stworzyć przy żarskim klubie Akademię Piłkarską. 20 lutego ma się odbyć pierwszy trening grupy naborowej.

Ogłoszenie

Na stronie internetowej klubu pojawiło się ogłoszenie o naborze najmłodszych adeptów rzemiosła piłkarskiego do Promienia YOUTH. Cztero, pięcio i sześciolatki zaproszono na pokazowy trening 20 lutego, do hali SP 2. Nad projektem czuwa Marek Łotocki, który ma koordynować działania w imieniu zarządu Promieniay. 

– Chcemy stworzyć grupę naborową z najmłodszych dzieci. Nazwaliśmy projekt Promień Żary Youth-informuje M.Łotocki.-W przyszłości chcemy stworzyć całą strukturę jak w prawdziwej akademii piłkarskiej, czyli stworzyć w Promieniu grupy od żaka do juniora starszego.

 

Konflikt interesów?

W Klubie Sportowym Promień trenuje już grupa dziewczynek, a oprócz tego dwa zespoły juniorów starszych i młodszych. Oba przeszły z Uczniowskiego Klubu Sportowego Promień Żary, który szkoli dzieci tylko do trampkarza, ale ma podpisaną z KS Promień umowę na mocy, której wszyscy młodzi piłkarze automatycznie przechodzą po szkoleniowe skrzydła seniorskiego klubu. Taki stan rzeczy trwa od 16 lat, czyli od momentu powstania UKS. Dotychczas funkcjonowało to bez zarzutu. Dlaczego wiec KS zapragnął nagle dziecięcego futbolu w swoich strukturach? Smaczku całej sprawie dodaje fakt, że Marek Łotocki aktualnie jest zatrudniony w UKS Promień Żary i trenuje grupę żaków. Ale tylko do czerwca. Po zakończeniu sezonu zapowiedział swoje odejście z klubu i poinformował o tym swoich dotychczasowych przełożonych. Eugeniusz Gabas, który zbudował struktury UKS i od początku zarządza kubem nie kryje zdziwienia.

– Jestem naprawdę zaskoczony całą sytuacją. To prawda rozmawialiśmy o tym z zarządem KS Promień i odbyło się kilka spotkań na temat przejścia grup UKS do KS. Ale nigdy się nie zgodziłem na takie rozwiązanie. UKS ma w statucie zapisane, że zawodnicy klubu automatycznie przechodzą do KS po ukończeniu wieku trampkarza. Nie rozumiem potrzeby tworzenia drugiej, takiej samej, struktury dziecięcej i młodzieżowej w Promieniu. Ta w UKS-ie przecież istnieje kilkanaście lat i ma się całkiem dobrze. W listopadzie 2019 dostaliśmy brązową gwiazdkę od PZPN i posiadamy certyfikat jakości, o który się staraliśmy cały ubiegły rok, przechodząc całą wymagającą procedurę kontroli. W tym roku także mamy zapowiedziane następne sprawdziany przez PZPN -twierdzi Eugeniusz Gabas, sekretarz UKS Promień Żary.

 

Zabiorą im certyfikat?

W naszym województwie takie certyfikaty otrzymały tylko 23 szkółki, w tym żarski klub. Brązowa gwiazdka będzie ważna do 30 czerwca 2020. Potem trzeba znów spełnić

odpowiednie wymagania PZPN. Czyli na przykład trzeba będzie mieć odpowiednia ilość zawodników w poszczególnych grupach wiekowych. Dzisiaj już wiadomo, że z Markiem Łotockim z klubu odejdzie jego grupa żaków. Czy za nimi pójdą następni mali piłkarze zobaczymy w czerwcu. -Chciałem być fair i dokończyć sezon w UKS, żeby klub nie miał problemów. O swojej decyzji poinformowałem pół roku wcześniej. Najśmieszniejsze jest to, że pan Gabas wiedział, że zostanę koordynatorem w KS Promień, bo sam mnie polecił na to stanowisko.

Potwierdza to E. Gabas. -Tak chciałem, żeby to nadzorował Marek Łotocki, ale nie przypuszczałem, że stanie się to w takiej formie-trzyma się swojej wersji sekretarz UKS.

Nie wiadomo czy za Markiem Łotockim i jego żakami z UKS odejdą inni piłkarze. -To prywatna decyzja każdego piłkarza i rodzica. Myślę, że tworzenie przy KS Promień Akademii to dobry pomysł. Silny klub, który będzie miał zaplecze w dzieciach i młodzieży- przekonuje Marek Łotocki.

 

Jak nie wiadomo co chodzi…

Aktualnie w Uczniowskim Klubie Sportowym Promień Żary trenuje 136 dzieci w dziewięciu grupach. Każdy mały piłkarz płaci co miesiąc składkę w wysokości 60 złotych. UKS na sekcję piłkarską dostał w tym roku od miasta 70 tys. złotych(o 10 tysięcy mniej niż rok wcześniej), oprócz tego przy UKS działa sekcja siatkówki dziewcząt, która pieniądze dostaje osobno, w tym roku było to 26 tysięcy. Dodatkowo klub za przyznaną im brązową gwiazdkę i certyfikat PZPN dostanie pieniądze od prezesa Bońka. Jaka to będzie suma jeszcze dokładnie nie wiadomo. Przewiduje się, że PZPN w województwie lubuskim przeznaczy około 5 tysięcy na drużynę w szkółce z brązową gwiazdką.

Jak skończy się całe zamieszanie z dziecięcą piłką nożną w Promieniu pokaże czas. Czy pomysł stworzenia nowych struktur w żarskim klubie okaże się być strzałem w dziesiątkiem, czy tylko łabędzim śpiewem obecnego zarządu?

Napisz komentarz »