REKLAMA

Komunikacja

Przymiarki do autostrady

Opublikowano 14 lutego 2020, autor: bj

W tym roku ruszyć ma przebudowa kolejnego odcinka autostrady od przejścia granicznego w Olszynie w kierunku Żar.

Wybrana została najkorzystniejsza oferta na drugi odcinek (od granicy z Niemcami i 13 km w kierunku Żar). Złożyła ją firma Strabag Infrastruktura Południe sp. z o.o., która ma wybudować go za nieco ponad 180 mln 500 tys. zł. To ona właśnie złożyła najkorzystniejszą ofertę, bo najdroższa sięgała prawie 208 mln zł. Do przyjęcia zlecenia przymierzały się za prawie 185 mln 900 tys. zł PORR S.A., niemal 191 mln zł żądał Budimex s.a., 195 mln  300 tys. zł, Konsorcjum – Lider: Max Bögl Polska Sp. z o.o. i 207 mln 836 tys. zł konsorcjum MIRBUD S. A. i Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów KOBYLARNIA S. A.

Swoje odwołanie złożyła do Krajowej Izby Odwoławczej firma PORR S.A. Zarządca drogi, czyli  Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad czeka na wyznaczenie terminu rozprawy.

– Poprzednio dwa razy ogłaszany był przetarg na realizację odcinka „zero”. Za każdym razem najtańsza oferta na roboty przekraczała budżet zadania o ponad 50 proc. i postępowanie unieważnialiśmy. Podjęliśmy decyzję o połączeniu dwóch odcinków i ich realizację w ramach jednego zadania-tłumaczy Marek Pilaczyński z GDDKiA. Odcinek „zero” biegnie od granicy państwa do km niemal 12 (ponad kilometr za węzłem Żary Zachód czyli obecnym zjazdem do Królowa).

 -Dążymy do tego, aby oferenci złożyli  optymalną ofertę, na całościowe zakończenie kontraktu z uzyskaniem decyzji na użytkowanie i oddaniem drogi do ruchu. Ma to doprowadzić do uzyskania ofert mieszczących się w kosztorysie-dodaje M. Pilaczyński.

Będzie ciasno

Tymczasem do drugiego odcinka A18  wykonawca, czyli konsorcjum-Przedsiębiorstwo Budowy Dróg i Mostów Kobylarnia S.A.  oraz Mirbud S.A. . przygotowuje projekty czasowej organizacji ruchu. Do prac powinni przystąpić w drugiej połowie marca. -W pierwszym etapie zostanie przełożony ruch na jezdnię północną na 8 km odcinku jezdni. W miarę postępu robót jezdnia południowa będzie wyłączana na kolejnych odcinkach. Zmieni się również organizacja ruchu na węzłach Żary Południe, a w późniejszym czasie Żary Zachód. -kończy M. Pilaczyński.

.

Napisz komentarz »