REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mandat za spacer po lesie

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: mk

Nawet 5 tys. zł grzywny można zapłacić za złamanie zakazu wstępu do lasu.

Na terenie Żar obowiązuje całkowity zakaz wstępu do lasu, a tym, którzy mimo wszystko zechcą pospacerować po leśnych ścieżkach, grozi mandat w wysokości od 20 zł do 500 zł, a nawet grzywna, która zaboli dużo bardziej, bo może wynieść nawet 5 tys. zł.

Wszystko przez dziki

Zakaz wstępu do lasu obowiązuje w związku z wystąpieniem w naszych lasach Afrykańskiego Pomoru Świń. Choroby zakaźnej, która choć nie jest niebezpieczna dla ludzi, zagraża zwierzętom hodowlanym.

– Grzywny za wejście do lasu nakłada policja – informuje Monika Świca-Zielonka, powiatowy lekarz weterynarii. – Kara wynosi od 20 zł do nawet 5 tys. zł w przypadku grzywny. Policjanci współpracują ze służbą leśną i sami wykonują też kontrole prewencyjne. Wysokość mandatu ma tak duży przedział, ponieważ wszystko zależy od tego, jakie zagrożenie stworzy osoba, która wchodzi do lasu. Jeżeli ktoś będzie zbierał poroże, będzie to dużo bardziej niebezpieczne niż w przypadku osoby, która będzie spacerować na obrzeżach lasu. Grzywna będzie też nakładana na osoby, które zakaz wchodzenia do lasu będą łamać nagminnie – mówi M. Świca-Zielonka.

Na razie bez mandatów

Zakaz wchodzenia do lasu w Żarach obowiązuje do odwołania. Objęte są nim także gminy: Jasień, Lubsko i Lipinki Łużyckie. W pozostałych gminach powiatu obowiązuje zakaz zbierania poroża.

– Na razie policja nie wystawiła żadnych mandatów za złamanie zakazu wchodzenia do lasu – informuje Sylwia Rupieta z żarskiej policji

Napisz komentarz »