REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Donosy na jedzenie i szczury

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: jb

1.900 kontroli, 139 mandatów. To efekt pracy w 2019r. żagańskiego Sanepidu. Sprawdzali też gołębie na targowisku, stołówki dla szczurów i szczepienia dzieci.

-To są kontrole planowane np. w szkołach, zakładach pracy, wynikające z naszego harmonogramu, ale też interwencyjne. Wśród tych ostatnich przeważa niewłaściwe jakość sprzedawanego pożywienia – mówi Jacek Stępień, powiatowy inspektor sanitarny w Żaganiu. – Mieliśmy w sprawie żywności 20 zgłoszeń.  W sprawie stanu sanitarnego różnych posesji było 14 zgłoszeń. Dwa z nich w sprawie szczurów rozpatrywaliśmy sami, a 5 przekazaliśmy do urzędów gmin – dodaje.

Inspektor zaznacza, że pojawieniu się szczurów winni są… mieszkańcy. – Mnie osobiście bulwersuje podejście części mieszkańców co do dokarmiania dzikich gołębi, co robią np. w Żaganiu za targowiskiem miejskim. Dzikie gołębie są w stanie same zdobyć sobie pożywienie. Problemem jest to, że sporo tego jedzenia zostaje potem wyrzucona na trawę, pojawiają się tam gryzonie, które są rezerwuarem pasożytów i bakterii. Mieszkańcy zgłaszają nam później sygnały o szczurach, a tak naprawdę sami przygotowują dla nich wcześniej stołówkę. Szczury, które mają stały dostęp do pożywienia w konkretnym miejscu, bardzo szybko się w pobliżu rozmnażają – tłumaczy J.Stępień.

Nielegalny bar

Pracownicy PSEE nałożyli w ub.r.  139 mandatów na 33 tys. 200 zł. Mandaty są przydzielane przeważnie w przedziale 200-300 zł. – Dotyczyły głównie spraw związanych z żywnością, ale też uchybieniami np. w czystości miejsc, gdzie się ją sprzedaje. Prowadzimy też kontrole przed otwarciem lokali. W ubiegłym roku bez zgłoszenia powstał bar w Gozdnicy. Ostatecznie, po kontroli, w ogóle więcej nie ruszył -mówi J. Stępień. I dodaje – Nasze działania nie są tak spektakularne jak np. strażaków, ale towarzyszymy mieszkańcom od szczepień po porodzie aż do śmierci albo i dłużej, bo wydajemy coraz więcej zezwoleń na ekshumację. W poprzednich latach  było ich kilka, w ub. roku mieliśmy ich już 140.

 Kto nie szczepi?

W poprzednich wydaniach „Regionalnej” pisaliśmy, że brakowało szczepionek na ospę wietrzną. -W naszym regionie nie pojawiło się zachorowanie na odrę, było 7 zdiagnozowanych przypadków gruźlicy. W ubiegłym roku 38 razy rodzice odmawiali szczepienia swoich dzieci.  – przyznaje inspektor.

Sam budżet PSSE na 2020 rok wyniesie około 1,7 mln zł. – Budżet realizujemy bardzo oszczędnie. Z realnych priorytetów potrzebna nam jest wymiana rynien samego budynku. Na razie w sferze życzeń pozostaje zamontowanie klimatyzacji.- mówi J. Stępień.

Wśród priorytetów działań PSSE w 2020 roku jest m.in.  jest ocena jakości żywienia w szkołach i przedszkolach i czy prawidłowo są tam układane plany zajęć lekcyjnych oraz  kontrole osób, które uprawiają warzywa i owoce, które spożywa się surowe.

Napisz komentarz »