REKLAMA

Samorząd

Szkoły do likwidacji

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Szkoły w Dzietrzychowicach oraz Trzebowie (gm. Żagań) zostaną zlikwidowane.

Jak będzie wyglądać likwidacja szkół filialnych, podległych pod Szkołę Podstawową w Tomaszowie, wytłumaczyła radnym Danuta Michalak, sekretarz gminy, na komisji 3 lutego.

– Gdy podejmiemy stosowne uchwały o zamiarze ich likwidacji, poinformowane zostaną związki zawodowe, Lubuskie Kuratorium Oświaty oraz rodzice dzieci – mówiła sekretarz gminy. – W Dzietrzychowicach szkoła istnieje tylko na papierze, bo nie ma w niej ani uczniów, ani oddziału przedszkolnego. Budynek stoi pusty już drugi rok. Z kolei w Trzebowie pozostał tylko oddział przedszkolny, z 16 dziećmi.

Radni pytali, co się stało z dziećmi z gminy, że trzeba likwidować szkoły.

– Coraz więcej rodziców zawozi  dzieci do szkół w Żaganiu i Tomaszowie, gdzie pracują – wyjaśniała sekretarz.

 

Urodzeń coraz mniej

Radna Wioletta Kozak dociekała, co się stanie z przedszkolakami z Trzebowa.

Sekretarz uspokajała: – Po likwidacji szkoły, w jej budynku powstanie punkt przedszkolny.

– Przez tyle czasu nie było nam zgłaszane, że jest taka zła sytuacja ze szkołami – dziwił się radny Jan Daniszewski.

RadnaJolanta Czarnogrodzka pytała sekretarz, czy w Trzebowie i sąsiednich wsiach, Rudawicy i Pruszkowie, rodzi się na tyle dużo dzieci, aby w przyszłości utrzymać punkt przedszkolny. Usłyszała, że w 2017 roku w tych trzech miejscowościach urodziło się zaledwie 6 dzieci, tyle samo przyszło na świat rok później.

– A co z budynkami po szkołach? – pytał radny Adam Górniak.

– Są różne pomysły. Być może w Dzietrzychowicach powstanie centrum kultury, a w Trzebowie część pomieszczeń przeznaczymy na mieszkania – odparła D. Michalak.

Mało tego, zagrożony jest los trzeciej szkoły filialnej – w Jeleninie. Tam z kolei jest tylko jedna klasa i jeden oddział przedszkolny. 

Uchwały w sprawie likwidacji szkół w Dzietrzychowicach oraz Trzebowie radni podejmą na najbliższej sesji, w poniedziałek, 10 lutego. 

Napisz komentarz »