REKLAMA

Samorząd

Na papierze i bez kasy

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Żagańscy radni powołali do życia Młodzieżową Radę Miasta. Na razie tylko na papierze, bez budżetu i pod batutą burmistrza.

Młodzieżowa Rada Miasta ma liczyć 18 osób, wybranych spośród  uczniów żagańskich szkół, po dwóch z każdej. Zanim radni powołali ją na sesji, nie obyło się bez kontrowersji. Radny Grzegorz Kuźniar złożył kilka poprawek do uchwały. Zwrócił uwagę burmistrzowi, że to nie on, ale Rada Miasta powinna sprawować nadzór nad młodymi „radnymi”. Koledzy i koleżanki go nie poparli. Wnioskował również, aby uwzględnić liczbę uczniów w danej szkole przy podziale mandatów w Młodzieżowej Radzie Miasta, ale i ta propozycja została odrzucona. Radni przychylili się za to do trzeciej poprawki Kuźniara – aby zamiast 5 młodych radnych, projekt uchwały w sprawie inwestycji mogło wnieść minimum dwóch.

Póki co, Młodzieżowa Rada Miasta istnieje jedynie na papierze, bo jak przekonuje burmistrz Andrzej Katarzyniec nie ma chętnych, którzy chcieliby się w to zaangażować. Rada nie ma też własnego budżetu, choć przed wyborami burmistrz obiecywał, że da jej do dyspozycji 500 tys. zł. Czy w tej sytuacji należy się dziwić, że młodzież nie garnie się do takiej roboty, skoro nie będzie mieć budżetu, aby realizować własne pomysły ? Młodzi, w przeciwieństwie do swoich starszych kolegów z Rady Miasta, nie będą otrzymywać diet.

Napisz komentarz »