REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Sterylizacja na kółkach

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: jb

O sprowadzenia do Żagania sterylkobusa prosiły burmistrza mieszkanki miasta, które opiekują się bezdomnymi zwierzętami.

Na umówionym spotkaniu w Urzędzie Miasta przyjął je zastępca burmistrza Sebastian Kulesza (wtorek, 4 lutego).

– Pod koniec roku byłyśmy zaangażowane w akcję sterylizacji bezdomnych kotów. Ten problem nie zniknął. Jest też sporo starszych osób, które mają zwierzęta, ale nie stać ich na sterylizację. Chcielibyśmy zaprosić do Żagania sterylkobus z Ogólnopolskiego Programu Sterylizacji i Kastracji z Gorzowa Wielkopolskiego – zaczęła Renata Jarosz.

W busie wykonywane są sterylizacje kotów i psów.

– Przyjeżdża wtedy czworo lekarzy i w ciągu jednego dnia są w stanie wykonać do 40 zabiegów. Przyjeżdżają zawsze w niedzielę – tłumaczyła R. Jarosz. – Warunek jest taki, że miasto musiałoby przekazać 2 tys. zł na zabiegi.

– Budżet jest trudniejszy od ubiegłorocznego, ale postaramy się, bo ta inicjatywa jest warta uwagi. Na razie w lutym mamy zaplanowane zabiegi dla 5 psów, które żyją w okolicach ul. Chrobrego – zapowiedział wiceburmistrz.

W trakcie dyskusji ustalono, że panie, które opiekują się bezdomnymi zwierzętami, przygotują wstępną listę, ile zwierząt miałoby zostać wysterylizowanych. Bus mógłby stanąć na parkingu przy byłej siedzibie Straży Miejskiej przy ul. Jana Pawła.

– Będzie też potrzebne pomieszczenie, tak jak ostatnio, żeby zwierzaki mogły dojść do siebie po zabiegu, zanim je wypuścimy na wolność – zauważyła pani Ewa.

S. Kulesza zobowiązał się ustalić, czy będzie to możliwe.

Schronisko bez projektu

Na spotkaniu padło też pytanie o plan budowy schroniska dla zwierząt przy ZZO w Marszowie, co zapowiadał niedawno burmistrz Andrzej Katarzyniec.

– Zaproponowaliśmy wspólną budowę w ramach Łużyckiego Związku Gmin. Zobaczymy, kto będzie chciał w takiej inwestycji uczestniczyć. Gminy mają różne możliwości finansowe – odpowiadał S. Kulesza.

Póki co, jak ustaliliśmy, nie ma nawet projektu budowy schroniska. Projekt kosztorysowy ma powstać do końca lutego. Gdy będą znane koszta, informacje zostaną rozesłane do gmin, żeby mogły zadecydować, czy chcą przystąpić do wspólnej budowy.

Każdy, kto chciałby pomóc osobom dokarmiającym bezdomne zwierzęta, może przynosić karmę do tych punktów w Żaganiu:

-Bar „Chatka Raba” (Pl. Królowej Jadwigi)
-Fabryka Urody „U Rozi” (ul. Włókniarzy”
-Studio Foto, Pasmanteria (ul. Włókniarzy)
-Sklep „Kubuś (ul. Asnyka)

Napisz komentarz »