REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Mika został dowódcą

Opublikowano 07 lutego 2020, autor: Piotr Piotrowski

Nowym dowódcą żagańskiego 11. Batalionu Dowodzenia od poniedziałku, 3 lutego, jest ppłk Ireneusz Mika.

Ppłk Mika zastąpił na tym stanowisku ppłk Dariusza Lesiuka, który przeszedł na emeryturę po 33 latach służby.

Mika żołnierską karierę rozpoczął 35 lat temu jako słuchacz Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie. Od 1989 roku służył w 13. pułku zmechanizowanym, gdzie zajmował stanowiska dowódcy plutonu oraz dowódcy kompanii. Od 1996 roku służył w 73. pułku zmechanizowanym na stanowisku szefa łączności, a następnie jako kierownik sekcji łączności w 5. Brygadzie Zmechanizowanej. Ostatnie 14 lat pełnił służbę w dowództwie 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

 

Zgadali

O Lesiuku pisaliśmy w lipcu ubiegłego roku w artykule pt. „Żołnierze oskarżają dowódcę”.  Żołnierze batalionu rozesłali listy do mediów, twierdząc, że ich dowódca dopuścił się łamania Regulaminu Ogólnego Sił Zbrojnych. Pisali, że są traktowani jak „niewolnicy, podmiotowo, wykorzystywani do granic wytrzymałości”. W liście była też mowa o poniżaniu, wyzywaniu, stosowaniu mobbingu. Żołnierze żalili się, że osoby, które nie posiadały żadnego doświadczenia, nie miały żadnych kursów, były wyznaczane wbrew ich woli na stanowiska służbowe. Blokowana miała być też droga awansu żołnierzom, którzy chcieli iść na szkołę oficerską.

Takie sygnały trafiły też do dowództwa 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, któremu podlega szef 11. Batalionu Dowodzenia. Przełożeni Lesiuka zbadali sprawę, ale – jak zapewniają – nie znaleźli żadnych nieprawidłowości.

– Niniejsze informacje zawarte w anonimowym liście nie zostały potwierdzone – informuje mjr Artur Pinkowski, szef sekcji prasowej 11. LDKPanc.

 

 

 

Napisz komentarz »