REKLAMA

Ludzie, wydarzenia

Podzielili kasę

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: bj

Na edukację z budżetu Starostwa Powiatowego w Żarach popłynie 100 tys. zł, a na sport – 70 tys zł. Pieniądze podzielone zostały pomiędzy 19 stowarzyszeń. Strażacy wezmą udział w festiwalach, ale PTTK będzie musiało oszczędzać. Najmocniej powiat zasili organizację działającą przy jednej z jego szkół, czyli Stowarzyszenie „Edukacja i Technika”.

Pula 100 tys. zł z budżetu Starostwa Powiatowego w Żarach została podzielona na stowarzyszenia zajmujące się kulturą i edukacją w regionie.

Najwięcej kasy z powiatowego budżetu dostanie Stowarzyszenie „Edukacja i technika” – 69 tys. zł na projekt „Się kręci – przebudzenie mocy”. W jego ramach zorganizowane będą sekcje modelarsko-malarska, Lego Technic, motoryzacyjna oraz bezpieczeństwa w ruchu drogowym i teatralno-filmowa dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu żarskiego. To samo stowarzyszenie 4 tys. 500 zł dostanie na powiatowy konkurs wiedzy z zakresu bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Okrągłe 6 tys. zł zasili konto Stowarzyszenia Edukacji Zawodowej „Budowlanka” na cykl spotkań edukacyjnych dla młodzieży szkół ponadpodstawowych o aktywnych formach wypoczynku, edukacji zdrowotnej, historii regionu i jego walorach turystycznych.

Dla złotnickiego Zespołu Górali Czadeckich „Dolina Nowego Sołońca” w powiatowej kasie znajdzie się 4 tys. zł z przeznaczeniem na „wskrzeszanie regionalnych tradycji kultury materialnej i duchowej”. Pieniądze posłużą do naprawy instrumentów, wykonania strojów, zorganizowanie warsztatów muzyczno-taneczno-śpiewaczych w Złotniku i sfinansowania udziału w dniach kultury polskiej i festiwalu górali. 

Po 3 tys. 500 zł dostaną Stowarzyszenie Bronowice – Nowe Czaple na projekt „Ocalamy od zapomnienia historię  naszych górników” (gry terenowe dla dzieci, warsztaty dziennikarskie, wywiady z dawnymi górnikami, przygotowani albumów i nagrań, warsztaty rękodzielnicze, organizacja spotkania dla górników) i Stowarzyszenie „Serce za Serce” na organizację „festynu plenerowego z Marią Grzegorzewską” dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Żarach.

Po 2 tys. 500 zł dostaną Ochotnicza Straż Pożarna w Górzynie – na organizację i udział w festiwalach „Kresowianie”, „Wielkie bałakanie”, „Angelana” i kultury ludowej oraz Stowarzyszenie na rzecz wspierania DPS w Lubsku „Zamkowa Przystań” – na organizację balów domów pomocy społecznej województwa lubuskiego dla osób niepełnosprawnych.

Na warsztaty edukacyjno-artystyczne „Historia w ziemi przechowana” Stowarzyszenie Przyjaciół Miłowic otrzymało 2 tys. zł.

Kwotą zaledwie 1 tys. zł musi się  zadowolić Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze na przeprowadzenie konkursu z zakresu wiedzy turystyczno-krajoznawczej.

Na sport też sypnęli

Sport kosztować będzie powiat w tym roku 70 tys. zł.

Najmocniejsze wsparcie, bo 15 tys. zł, popłynie do Stowarzyszenia „Edukacja i technika” na koordynację działań w ramach Powiatowej Olimpiady Młodzieży.

Nieco mniej, bo 11 tys. zł trafi do Uczniowskiego Klubu Sportowego przy Zespole Szkół Technicznych w Lubsku na cykl zawodów zapaśniczych.

Żarski Miejski Ludowy Klub Sportowy „Agros” musi zadowolić się kwotą 7 tys. 500 zł na organizację zapaśniczej ligi powiatowej oraz ligi czwartków lekkoatletycznych.

Międzyszkolny Klub Sportowy Sokół na upowszechnianie piłki ręcznej oraz brydża dostanie 10 tys. zł.

Szkolenie dzieci i młodzieży na terenie powiatu żarskiego przez Międzyszkolny Uczniowski Sportowy w Lubsku powiat wesprze kwotą 5 tys. zł. 

Tyle samo (5 tys. zł) dostanie UKS Promień na organizację turniejów piłki siatkowej dziewcząt.

Po 4 tys. zł zainkasują Lubuski Związek Piłki Nożnej na organizowanie turniejów halowych dla dzieci i Ludowy Zespół Sportowy „Zjednoczeni Brody” na projekt „Piłka- moja pasja”.

Po 2 tys. zł otrzymają Klub Karate Kontra na szkolenie i międzynarodowy turniej oraz Stowarzyszenie na rzecz Dobrochowa na spływ Nysą Łużycką.

Stowarzyszenie „Łaz Zielony Las” dysponować będzie kwotą 1 tys. 500 zł na projekt „Historia i rekreacja w powiecie żarskim”.

Najskromniejszy budżet trafi do PTTK na jubileusz 65-lecia istnienia (1 tys. zł) i zlot kół i klubów PTTK powiatu żarskiego.

Napisz komentarz »