REKLAMA

Wasze sprawy

Dorzucą do wymiany pieca

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: bj

Maksymalnie 10 tys. zł do wymiany pieca dołoży żarski Ratusz tym mieszkańcom, którzy zainwestują w nowe ogrzewanie.

Od 17.02. Urząd Miasta w Żarach przyjmować będzie wnioski na dotację do wymiany pieców. To już czwarta edycja programu. Obejmie on tych właścicieli, lokatorów, użytkowników wieczystych, a także wspólnoty mieszkaniowe, które swojego pieca używają od ponad 10 lat lub ma on słabą wydajność. Refundacja sięgnąć może 85 proc. kosztów wymiany, jej maksymalna kwota to 10 tys. zł (dla wspólnot do 20 tys. zł). Warunkiem jest wymiana pieca węglowego na gazowy lub elektryczny, dotyczy to również  pomp ciepła.

– Wszelkie szczegółowe informacje można uzyskać w wydziale infrastruktury technicznej i ochrony środowiska w pokoju 306 i 307. Można tam pobrać wnioski, które są również dostępne w biurze obsługi mieszkańca i na naszej stronie internetowej. Tam też jest regulamin – mówi Daniel Babula, zastępca naczelnika wydziału.

Najpierw pozwolenie

Najważniejsze, żeby odpowiednio się przygotować.

– Wcześniej warto pójść do wydziału budownictwa w Starostwie Powiatowym i zapytać o procedury i pozwolenie na budowę. Natomiast nie należy się spieszyć z kupnem pieca. Najpierw musi zostać podpisana umowa na dofinansowanie – zastrzega D. Babula.

Miasto w swoim budżecie zaplanowało na ten cel 500 tys. zł.

– To kwota podobna do tych, które wykorzystane zostały w latach poprzednich. W pierwszym roku programu było to 446 tys.zł, w kolejnych 470 tys. i 540 tys. zł – wylicza D. Babula.

Dotychczas w ciągu 3 lat trwania programu wymienionych zostało 300 pieców.

– Zauważyliśmy, że zazwyczaj wpływa więcej wniosków, nawet ponad 100, a rozliczanych jest ok. 90.  Zdarzało się, że ktoś nie zdążył rozliczyć projektu albo nie zdołał udźwignąć kosztów – zastrzega D. Babula.

Chodzi o to, że po zakończeniu prac, wraz z odpowiednim załącznikiem, trzeba przynieść do urzędu faktury.

– Wszystko to określa dokładnie umowa. Trzeba też pamiętać, że to jest refundacja, czyli mieszkaniec najpierw musi sam zapłacić za całość – dodaje D. Babula.

Urzędnicy nie wiedzą, ile pieców w Żarach może jeszcze pozostawać do wymiany. 

– Wiem, że trwają prace nad przepisami, które mają nakazać samorządom przeprowadzenie inwentaryzacji. Dadzą one też odpowiednie upoważnienia strażnikom miejskim, dzięki którym oni będą mogli wejść do domów, by to zrobić. W tej chwili nie ma takiej prawnej możliwości – kończy D. Babula.

Wnioski o dotację będą przyjmowane do 25.02. Piec trzeba będzie wymienić do 15.10.

Napisz komentarz »