REKLAMA

Aktualności, Ludzie, wydarzenia

Zabytek w ruinie

Opublikowano 31 stycznia 2020, autor: Norbert Królik

Tak żarscy urzędnicy zadbali o przejęty zabytek, że popadł w ruinę. Czy to samo czeka żarski zamek?

W 2010 roku w ręce Urzędu Miasta w Żarach trafił budynek dawnego szpitala przyklasztornego przy ul. Zaułek Klasztorny. Zabytek przekazany został przez gminę żydowską, która nie była w stanie go utrzymać.

– Byłem tam przed przekazaniem budynku w 2010 roku. Wnętrze było w pełni użytkowe, w dobrym stanie – mówi Marcin Grubizna, radny miejski, który ma sklep w bezpośrednim sąsiedztwie budynku.

Ruina

Teraz, po blisko 10 latach od przejęcia, budynek z XVIII wieku stał się ruiną. Zawaliły się stropy, okna zostały wybite, a podłogi pozrywane. Na niewiele się zdało zamknięcie dojścia do budynku na kłódkę.

– Spotykają się tam grupy młodych ludzi, którzy przesiadują tam całymi godzinami. Nikt ich stamtąd nie przegania. Jeszcze dojdzie do tragedii albo podpalenia budynku – obawia się Michał Grubizna, brat i wspólnik radnego. Razem prowadzą sklep elektryczny, który mieści się w budynku sąsiadującym z zabytkiem.

Biorą kolejne

– Urzędnicy porywają się na przejmowanie kolejnych zabytków, jak choćby zamku, a nie radzą sobie z tymi, które są w ich posiadaniu – denerwuje się Marek Czekajło, współprzewodniczący partii Zieloni w Żarach, który miał okazję zobaczyć, jak wygląda obecnie stan zabytku należącego kiedyś do gminy żydowskiej.

W dawnym szpitalu przyklasztornym miało powstać po przejęciu przez miasto muzeum, ale ostatecznie zdecydowano, że powstanie ono w innym miejscu, a budynek zaczął popadać w ruinę. Teraz urzędnicy zastanawiają się, co z nim zrobić.

– Przecież można go sprzedać – mówi M. Grubizna.

Już raz sprzedali

Historia lubi się powtarzać. Pałac i zamek też kiedyś należały do miasta. Zostały zrujnowane, a później sprzedane prywatnym właścicielom za nieduże pieniądze, bo obiecali, że je wyremontują. W tym roku zamek, spalony i zdewastowany, trafił z powrotem w ręce urzędników, którzy zapowiadają wpompowanie wielkich milionów w zabytek, który ma stać się wizytówką Żar. Ciekawe, czy spotka go ten sam los, co XVIII-wieczny szpital. Emocje min,ą plany się zmienią, pieniądze pójdą na ważniejsze cele, a ruina popadnie w jeszcze większą ruinę.

Napisz komentarz »